Atols

Atols ir gredzenveida koraļļu sala ar lagūnu vidū un paceļas nelielā augstumā virs jūras līmeņa.[1] Parasti atoli nepaceļas augstāk par 4—6 metriem. Atoli var būt līdz 50 km. diametrā un pat lielāki.

Atols Klusajā okeānā
Atola veidošanās

Atola izcelšanās izskaidrojama šādi. Tas veidojas uz zemūdens augstienēm, kas agrāk pacēlušās virs okeāna līmeņa, bet pēc tam, vai nu okeāna dibenam iegrimstot, vai atmosfēras ārdošās darbības dēļ nogrimušas zem ūdens. Koraļļu celtnes iekšējā daļa pakāpeniski noārdās, jūras ūdens izšķīdināta, jo jūras ūdens satur daudz ogļskābes, kas rodas polipu dzīvības procesu norisēs. Ārpusē turpretim visu laiku turpinās koraļļpolipu jaunrades darbs un uzkrājas arvien jauni un jauni kaļķa slāņi. Uz atola vējš pamazām sanes augsni un augu sēklas, un tas pārvēršas par ziedošu saliņu.

AtsaucesLabot

  1. Anita Biseniece. Kontinentu ģeogrāfija 7. klasei. Zvaigzne ABC, 2007, 210. lpp.

Ārējās saitesLabot

🔥 Top keywords: SākumlapaSpecial:SearchKarless PudždemonsE-klaseLatvijaSpecial:RecentChangesMiķeļiPirmais pasaules karšRīgaOjārs VācietisOperētājsistēmaLatviešu alfabētsMākslinieciskās izteiksmes līdzeklisNeatkarīgo Valstu SadraudzībaEiropas SavienībaKristofors KolumbsRenesanseMykoobKamermūzikaLatvijas administratīvais iedalījumsLatviešu valodaKaķisImants ZiedonisVjačeslavs DombrovskisDaiga MieriņaMonarhijaEpitetsJānis CimzeLatvijas Republikas SatversmeĶīmisko elementu periodiskā tabulaSaules sistēmaDatortīklsSenā ĒģipteDzīvniekiVārdšķiraGremošanas orgānu sistēmaKrievijaJānis VasarietisSpānijaJānis ČaksteRudā lapsaHalovīnsApvienoto Nāciju OrganizācijaLatvijas vēstureLietuvaAleksandrs ČaksNATODiāna ZandeVācijaFrancijaMetaforaVispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētkiCilvēka temperamentsLielie ģeogrāfiskie atklājumiSenā GrieķijaLivonijaZiemeļeiropaEdgars RinkēvičsKārlis UlmanisJaunlatviešiLatvijas ģeogrāfijaLatvijas klimatsAugu veģetatīvā pavairošanaEduards VeidenbaumsDaugavaPirmais pasaules karš LatvijāZiemeļu gulbisLatvijas robežasFernāns MagelānsLatvijas karogsZemeŅujorkaPeldēšanaAlumīnijsZaļā vardeItālijaLatvijas pilsētu uzskaitījumsKalnu KarabahaBasketbolsMāra ZālīteŠūnaApvienotā KaralisteValstu uzskaitījums pēc platībasOkeānsInbox.lvBrīvības piemineklisPartenonsAtlantijas okeānsVidusjūraDemokrātijaCilvēka kaulu uzskaitījumsRudensBaroksRietumiJāzeps VītolsEiropaVietniekvārdsDienvideiropaFrancis Šūberts