Vikipeedia:Kategoriseerimise kord

 See lehekülg tutvustab kategoriseerimise põhimõtteid, tehnilise poole kohta (mis on Vikipeedias kategooriad ja kuidas nad töötavad) vaata lehekülge Juhend:Kategooriad.

Siia on koondatud põhimõtteid, millest lähtudes on seni artikleid kategoriseeritud. Ühtlasi peaks sellest saama koht, kus pakkuda välja uusi kategoriseerimispõhimõtteid ja esitatute üle aru pidada.


Üldiselt pole selline kategoriseerimine soovitatav

Iga lehekülg on tavaliselt vähemalt ühes kategoorias. Ka iga kategooria (välja arvatud kõige kõrgem juurkategooria) on omakorda ühes või mitmes kõrgemas kategoorias. Ideeliselt on kategooriate süsteem hierarhiline, kus kõik kategooriad kuuluvad läbi vahekategooriate ühte juurkategooriasse. Vältima peaks olukordi, kus kategooriad moodustavad omavahel ringi (kategooria justkui kuulub iseendasse) või kus lehekülg kuulub samaaegselt kategooriasse ja selle kategooria ülemkategooriasse (vaata kõrvalolevat pilti).

Enne kui asud lehekülgi kategooriatesse lisama, tutvu kategooriate süsteemiga ja juhendiga.

Üldiselt on iga nimeruumi lehekülgede jaoks ette nähtud erinevad kategooriad. Artiklite nimeruumi kategooriaid ei tohiks lisada prooviartiklitele, kasutajalehekülgedele, arutelulehekülgedele jne. Kui soovid kategooriale viidata, siis kasuta linki kujul [[:Kategooria:"kategooria_nimi"]] või malli {{cl}}. Näiteks {{cl|Teadus}}.

Täpsustuslehekülgi ei lisata üldiselt teistesse kategooriatesse kui Kategooria:Täpsustusleheküljed, mis lisatakse automaatselt malliga. Ümbersuunamisi ei kategoriseerita üldse.

Artiklile kategooriat lisades uuri välja, millised kategooriad on juba olemas ja lisa artikkel kategooria(te)sse, mis peegeldavad kõige täpsemini artikli teemat ja valdkonda. Lisa artikkel kategooriasse, kust lugeja seda kõige tõenäolisemalt otsiks. Kui sobivat kategooriat ei ole, kaalu uue kategooria loomist.

Näiteks

Artikkel: Michael Jackson
Kasulik kategooria: Kategooria:Ameerika Ühendriikide lauljad
Mitte nii kasulik: Kategooria:Muusikud, kelle eesnime esitäht on M


BiograafiadRedigeeri

Biograafilistel artiklitel peaks olema vähemalt kaks kategooriat. Neist esimene näitaks inimese päritolu ja teine tegevusala. Nt. "Hispaania inimesed" ja "Füüsikud". Kui on olemas kategooria "Hispaania füüsikud", tuleks kahe eelnimetatu asemel lisada see.

Biograafiliste artiklite kategooriaks ei ole hea määrata näiteks "Iluuisutamine", vaid "Iluuisutajad" ehk spetsiaalselt biograafiatele mõeldud kategooria, mis on kat. "Iluuisutamine" allkategooria.

Biograafia-artiklid kategoriseeritakse ka sünni- ja surma-aasta järgi, näiteks "Sündinud 1930", "Surnud 1990".

Teaduslikud mõistedRedigeeri

Kategoriseeritakse teadusharude järgi, mis antud mõistega seotud valdkonda uurivad. Vajadusel võib neid olla mitu. Midagi ei ole halvasti üldises kategoriseerimises, kui täpset kategooriat ei ole või ei leia. Näiteks võib lisada kat. "Matemaatika", kui ei leia sobivat matemaatika valdkonda kuuluvat alamkategooriat. Täpsem süsteem töötatakse välja hiljem, vastavalt Vikipeedia arengule.

Geograafilised objektidRedigeeri

Mäestikud ja kõrbedRedigeeri

Mäestikele määrata kategooriaks "Mäestikud"; mägedele ja mäetippudele "Mäed"; kõrbetele "Kõrbed". Lisaks tuleks kategooriaks määrata riik või riigid, millede pinnal vastav objekt asub. Mandrite või maailmajagude kaupa jaotust ei ole vaja.

Jõed, järved ja poolsaaredRedigeeri

Kategooriaks nt. "Euroopa jõed", seega jaotus maailmajagude kaupa eristades Lõuna- ja Põhja-Ameerikat. Lisaks tuleks kategooriaks määrata riik või riigid, millede pinnal vastav objekt asub.

AsuladRedigeeri

Kategoriseerida asukohaliigi ja riigi järgi. Näiteks "Linnad" ja "Prantsusmaa". Võib teha kategooria "Prantsusmaa linnad", kuid neist artikleist, millele see kategooria on määratud tuleb eemaldada kategooriad "Prantsusmaa" ja "Linnad".

KolooniadRedigeeri

Kategoriseerida kategooriaga "Kolooniad" ja koloniseeriva riigi ja maailmajao kategooriaga. Näiteks "Kolooniad" "Suurbritannia" ja "Okeaania".

Mered ja väinadRedigeeri

Kategoriseerida liigi ja ookeani järgi. Näiteks "Mered" ja "Atlandi ookean".

RiigidRedigeeri

Kategooriaks määrata vastava riigi kategooria ja maailmajagude maade kategooria. Näiteks "Rootsi" ja "Euroopa maad".

RegioonidRedigeeri

Kategoriseerida vastava regiooni kategooriaga ja kategooriaga "regioonid". Näiteks artikkel Kaukaasiast saaks kategooriad "Kaukaasia" ja "Regioonid". Riikide kategooriaid mitte kasutada.

SaaredRedigeeri

Kategoriseerida maailmajagude kaupa jagatud saartekategooriate järgi. Lisaks kategoriseerida riikide järgi, mis omavad seda saart. Näiteks Tulemaa saaks kategooria "Lõuna-Ameerika saared", "Tšiili" ja "Argentina".

Eesti geograafiaRedigeeri

Ehkki Eesti geograafilised objektid kuuluvad ka Euroopasse, ei tohiks Muhumaale määrata kategooriaks "Euroopa saared", vaid "Eesti saared" ja "Saare maakond". Eesti geograafilistele objektidele kehtib detailsem jaotus ja üldistes kategooriates neid ei dubleerita.

KalenderRedigeeri

Vaata Vikipeedia:Vikiprojekt kalender#Kategooriatest.

SportRedigeeri

Vaata Vikipeedia:Kategoriseerimise kord/Sport.

Vikipeedia sisuhaldusRedigeeri

Suurt osa Vikipeedia sisuhalduse kategooria alamkategooriaid (eriti näiteks kategooria "Tähelepanu ootavad artiklid" alamkategooriaid) lisatakse artiklitesse mallide kaudu, st neid kategooriaid ei panda reeglina artiklitele käsitsi.

🔥 Top keywords: Vikipeedia:EsilehtEri:OtsimineTõnu AavEri:Viimased muudatusedCarles PuigdemontMart VõrklaevEstonia katastroofKategooria:Eesti näitlejadKategooria:Eesti kirjanikudNicole Aunapu MannEestiHüpoteesZone MediaEesti kirjanike loendSELLi mängudTartu rahuKategooria:Saturni kuudValdar ParveJaan TootsKatri RaikBrigitte Susanne HuntPeep KalaPille MinevKaja KallasKeemiliste elementide loendCarl Robert JakobsonTiina MälbergIrja Aav27. septemberMägi-KarabahhEsimene maailmasõdaKategooria:Eesti sõudjadLauri AavKategooria:Eesti heliloojadKategooria:Eesti ajakirjanikudMurel AavKarl SuurTallinna Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kirikSaksamaa linnade loendEesti näitlejate loendItaalia linnade loendPrantsuse kirjanike loendIndiaanlasedPäikesesüsteemÜllar SaaremäeEesti tähestikRoomet LeigerEstonia (laev 1980)Surnud 4. novembrilAndragoogikaLydia KoidulaEkvaatorAivo PetersonPäikeKategooria:Inglismaa linnadEesti kunstnike loendKategooria:Hiiumaa valla küladKategooria:Austria jõedKalevipoegEsilehtKategooria:Eesti maalikunstnikudMarek KalmusGeograafilised koordinaadidMihklipäevRiisikasKaliningradTorgu KuningriikTeine maailmasõdaEesti linnadGoogleLeeduSuveaegKarl Robert SaaremäeSkandinaaviaKategooria:Ameerika Ühendriikide osariigidFrangi riikKategooria:Slovakkia jõedKaarel OjaKategooria:Eesti seenedMaaKategooria:IndiaanlasedHarilik kukeseenVesiVabadussõdaKategooria:Eesti lauljadKategooria:Eesti jalgpalluridEesti poliitikute loendRehepapp (Kivirähk)Euroopa LiitSeenedEesti LotoKristina PärtelpoegEesti ajaluguSoome linnade loendPrantsusmaa linnade loendKategooria:Pärnu maakonna küladVenemaaSaturnVana-Kreeka