Главна страна

Сјајан чланак

Рафал (авион)

Рафал B на полетању.
Рафал B на полетању.

Рафал (франц. Rafale) француски је вишенаменски двомоторни борбени авион. Развио га је и производи Марсел Дасо, заједно са својим традиционалним кооперантима. Концепцијски, овај авион се заснива на аеродинамичкој шеми делта крила, блиско спрегнутог са канаром (франц. canard).

Рафал треба да буде ослонац француског националног ваздухопловства и ратне морнарице, као и иностраних традиционалних корисника борбених авиона Марсел Дасо, за дејства са копна и мора, у периоду до 2040. године. Намењен је да равноправно извршава задатке противваздухопловне одбране, премоћи у ваздушном простору и дејства ваздух-земља и ваздух-море. За разлику од шведског Грипена, Рафал је потпуно национални програм. Француска одлука о програму Рафала је била заснована на интересу да самостално интегришу своје нове технологије у напредни авион, који ће им у наредном периоду заменити постојеће Мираж F-1, Супер Етандар, Мираж 2000, F-8 Крусејдер и SEPECAT Јагуар.

Програм је почео са интеграцијом нових технологија у експериментални авион, тзв. демонстратор нових технологија (ACX). Из њега је произашао прототипски развој и серијска производња авиона Рафал, у више варијанти. Рафал је уведен у оперативну употребу у Француској, а увођење у оперативну употребу озбиљно разматрају и Бразил, Индија, Грчка, Швајцарска, Либија, Уједињени Арапски Емирати, Кувајт и Катар.

Добар чланак

Елеонора од Аквитаније

Елеонора од Аквитаније (франц. Aliénor d’Aquitaine; франц. Éléonore de Guyenne; енгл. Eleanor of Aquitaine; 1122 или 11241. април 1204) била је једна од најбогатијих и најмоћнијих жена у западној Европи у раздобљу развијеног средњег века. Пореклом је била из династије Рамнулфида која је владала југозападном Француском. Још као девојчица постала је војвоткиња од Аквитаније, а затим краљица Француске (1137—1152) као супруга Луја VII. Захваљујући другом браку постала је краљица Енглеске (1154—1189) као жена Хенрија II, првог владара из династије Плантагенета. Елеонора је била покровитељка књижевних стваралаца као што су били Вас, Беноа де Ст Маура и Бертран де Вентадорн.

Када је 1137. постала наследница војводства Аквитаније Елеонора је истовремено постала и најпожељнија невеста у Европи. Три месеца пошто је постала војвоткиња, Елеонора се удала за француског престолонаследника Луја, сина њеног законског старатеља краља Луја VI. Као краљица Француске учествовала је у неуспешном Другом крсташком походу. Убрзо након тога, Елеонора је затражила поништење брака, али је папа Евгеније III одбио њене захтеве. Ипак, након што је Лују родила и другу ћерку, француски краљ се сложио са разводом пошто му Елеонора није родила сина ни после петнаест година брака. Брак је био поништен 11. марта 1152. због сродства у четвртом степену. Њихове ћерке су проглашене за закониту децу, Лују је поверено старатељство, а Елеонори су враћене њене земље.

Изабрани списак

Списак држава без војске

Списак синглова на првом месту Билборд хот 100 листе у 2008. години
Списак синглова на првом месту Билборд хот 100 листе у 2008. години

Појам државе овдје означава суверену државу и државу која није зависна од других (нпр. Бермуди, Гвам, Сјеверна Маријанска Острва) чија одбрана је одговорност друге земље. Појам оружане снаге односи се на било коју одбрану коју спонзорише влада, а која се користи за унапређење унутрашње и спољашње политике њихове владе. Неке земље које се налазе на списку, као што су Исланд и Монако, немају редовну војску, али имају неполицијску војну силу.

Многе од ових земаља које су набројане имају дуготрајни споразум са земљама које су их прије окупирале; примјер је споразум између Монака и Француске који траје већ око 300 година. Државе као су Маршалска Острва, Микронезија и Палау се у потпуности ослањају на одбрану од стране САД. Андора има малу војску и може захтјевати помоћ уколико је потребно, док је Исланд имао споразум са Сједињеним Америчким Државама који је трајао до 2006. године, а који их је обавезивао да пружају одбрану Исланду уколико је потребно.

Недавни догађаји

Вести

Слађана Милошевић на концерту у нишкој хали Чаир 1980-их
На данашњи дан

2. април

Благовештенски сабор
Занимљивости

Да ли сте знали

Џон Вејн
Џон Вејн
  • … да је право име глумца Џона Вејна било Мерион Морисон?
  • … да је сиријски град Дамаск најстарији непрекидно насељени град на свету?
  • … да je Наполеон I Бонапарта освојио Италију пре него што је напунио 26 година?
  • … да осушене банане имају четири пута већу енергетску вредност од свежих?
  • … да у морској води има 6 милиона тона злата, чак 100 пута више него што га данас поседује човечанство? Ипак, добијање злата на овај начин је скуп и неисплатив поступак.
  • … да je једнорог национална животиња Шкотске?
  • … да се јапанска реч Kuchi zamishi односи на чин једења када нисте гладни али једете јер су вам уста усамљена?

Изабрана слика

Мачка и гуштер једно наспрам другог, снимљени у Лаосу.
Мачка и гуштер једно наспрам другог, снимљени у Лаосу.

Википедија

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.

Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 62,7 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 687.000 на српском.

Доприноси

Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати усвојена правила и смернице.

Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају или користе слике и друго. У било којем тренутку можете да затражите помоћ других уредника или да се обратите свом изабраном ментору.

Заједница

До сада је на Википедији на српском језику 364.351 корисник отворио налог, а од тога су 892 активна. Сви уредници су добровољци који улажу радне напоре у оквиру различитих тематских целина.

Посетите нашу Радионицу и Портале и сазнајте како ви можете помоћи. Конструктивне дискусије и коментари о садржају чланака су увек добродошли. Странице за разговор користите за размену мишљења и указивање на мањкавости у садржају чланака.

Сродни пројекти

Језик
🔥 Top keywords: Главна странаТајне винове лозе (3. сезона)ИзраелТајне винове лозеДрагана МирковићУбиство Тијане ЈурићПосебно:ПретражиNarodni mudžahedini IranaДинко ГрухоњићSlađana MiloševićМилица ЈокићЛеброн ЏејмсКубаДатотека:Moj Happy Život.pngFacebookНемачкаРусијаМарлон БрандоDubravka MijatovićUniversity of BristolХарис ЏиновићЕстонијаБор (град)Велики петакКанадаТони КукочДора БакојаниМарија ВељковићВреме смрти (ТВ серија)БразилЗорана МићановићСрбијаНикола МилутиновБеоградИталијаБугарскаКрис ТакерПојединачни рекорди Евролиге у кошарциДино РађаХонгконгДинко ШакићПредраг МијатовићКњажевацMajkrosoftСједињене Америчке ДржавеПриштинаTanja BoškovićСулејман ВеличанствениПосебно:Скорашње изменеРуски конзулБ92LajpcigУскрсBoeing 747Игра судбинеМарио ХезоњаГорица ПоповићПтице које не полете29. мартСписак српских именаРепублика СрпскаХепатитисЖељко ОбрадовићТаџикистанИсусТунел (ТВ серија)Манастир ТуманеСлобода МићаловићСлучај РачакИгор ЈурићКК Црвена звездаЖивојин МишићВаздушни мостНАТО бомбардовање ЈугославијеНови СадЊујоркНикола ТеслаСена ЂоровићЏанан МусаГабријел БорићФК Црвена звездаИсландЛука ИлићПрви светски ратPojataВојин ЋетковићГоран РадаковићDesingericaСписак епизода серије Тајне винове лозеYouTubeУсвајањеАмонијакГригор ДимитровОсвета (ТВ серија из 2022)Новак ЂоковићБресквицаРада МанојловићБољи животGoogle преводилац