Arka Sokaklar është serial turk i cili vazhdoi transmetimin e parë në korrik 2006 në Kanal D. Në 11 sezonet e saj të njëpasnjëshëm, seria është bërë një histori suksesi me vlerësim televizive pavarësisht se është kritikuar[1] për gabime të vazhdueshme / logjike,[2] në afërsi të aftësive superhero të personazheve kryesore,[3] linjave të tejzgjatur të dialogut[4] dhe përdorimit të tepruar të zmadhimit.[5]

Arka Sokaklar
GjiniaPolici
Aksion
Dramë
Komedi
Shkruar ngaAhmet Yurdakul
Ozan Yurdakul
Sinan Yurdakul
Ömer Genç
Regjia ngaOrhan Oğuz
LuajnëZafer Ergin
Şevket Çoruh
Özgür Ozan
Oya Okar
İlker İnanoğlu
Alp Korkmaz
Ozan Çobanoğlu
Muzika mbyllëseBambaşka Bir Şehir
KompozitoriMurat Evgin
ShtetiFlag of Turkey.svg Turqi
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve16
Nr. i episodeve630 (lista e episodeve)
Prodhimi
ProdhuesiTürker İnanoğlu
Kohëzgjatja130 minuta
Kompania e prodhimitErler Film
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë31 korrik 2006
Transmetimi origjinalduke vazhduar
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Përmbledhja

Policia sfidon të gjitha llojet e të këqijave dhe vështirësive për ta bërë çdo rrugë të këtij qyteti më të mirë, "të jetueshëm" për të gjithë.

Personazhet

AktoriPersonazhiEpizodat
Zafer ErginRıza Soylu1-
Özgür OzanHüsnü Çoban1-
Şevket ÇoruhMesut Güneri1-
Çağla KubatElif Doğan Bahadır126-209
Gamze ÖzçelikZeynep Akyüz Ateş1-126, 210-292
Uğur PektaşMurat Ateş1-125, 173-336, 377-385
Berk OktaySinan Bahadır126-250
Zeynep BeşerlerMelek Serter168-293
Alp KorkmazAli Akdoğan1-600
Özlem ÇınarAylin Aydın1-521
Boğaç AksoyVolkan377-521
Tunç OğuzArda294-
Beste Seyhan ŞamcıEda Bilir377-521
Başak AtıcıHande Jigit409-521
Figen EvrenSuat Çoban1-447
Gülcan ArslanLejla Xhandash294-336
Gizem SoysaldıMuazzez "Muzo" Kaplan294-336
Onur BayTekin Çoban1-594
Furkan GökselMetin Çoban1-522; 596-
Yüsra GeyikZeliha Çoban1-594
Kerimhan DumanTunç Güneri1-
Ilker İnanoğluEngin Balkan44-172, 210-214, 493-
İlker YiğenYavuz Ateş1-
Emel Çölgeçen
Yasemin Balık
Seyran167-209
210-250
Nazlı TosunoğluNazike138-
Nail KırmızıgülCevher Şanlı/Cevher Gjuetari306-330
Gökhan MumcuTarık Bostancı302-305
Cumhuriyet KiperMazlum145-
Engin KocagözCanay50-
Oya OkarSelin Demirci377-

Personazhet që u ndryshuan

Aktori/jaPersonazhiEpizodet
Pınar Aydın (Ai u largua nga spektakli sepse nuk shkonte dot mirë.)Pınar Soylu 11-86
Sitare Bilge (Ai u pushua nga seriali pasi nuk pëlqehej nga publiku.)Pınar Soylu 287-125
İpek Yaylacıoğlu (Ai u largua nga seriali sepse nuk i plotësonin kushtet.)Pınar Soylu 3126-521
Elvan Dişli (Vazhdon të luajë derisa të përfundojë seriali.)Pınar Soylu 4522-
Özge Özbütün (U pushua nga emisioni në moshën 10-vjeçare sepse kishte punë.)Şule Çoban 11-209
Manolya Aşık (Ajo u largua vullnetarisht nga emisioni.)Şule Çoban 2210-521
Ecem Öz (Ai vazhdon të luajë deri në fund të serialit dhe nuk duket si aktorët e tjerë që luajnë rolin e “Şule”.)Şule Çoban 3522-
Filiz Taçbaş (Ai u largua nga seriali sepse roli i tij ishte i pamjaftueshëm.)Ayla Soylu 11-250
Hülya Kalebayır (Ai vazhdon të luajë derisa të përfundojë seriali dhe mbiemri i tij është shkruar gabim për herë të tretë gjatë krediteve.)Ayla Soylu 2251-
Kaan Uslu (i njëjti aktor ka përdorur emrin Muhammet Yaşa deri në episodin e 250-të)Efe Akdoğan 1251-521
Onurcan Sesli (Nuk ka asnjë burim të vetëm të besueshëm në internet që 3 persona kanë luajtur personazhin e Efe Akdoğan)Efe Akdoğan 2522-?

Transmetimi

SezonetDita dhe OraFillimi i sezonitFundi i sezonitEpizodatVitet e sezonitKanali
1E hënë/martë 20:0031 korrik 200626 qershor 2007432006-2007Kanal D
2E hënë 20.003 shtator 200730 qershor 2008422007-2008Kanal D
3E hënë 20.008 shtator 200829 qershor 2009392008-2009Kanal D
4E hënë 20.007 shtator 200928 qershor 2010392009-2010Kanal D
5E hënë 20.0023 gusht 201020 qershor 2011422010-2011Kanal D
6E hënë 20.005 shtator 201118 qershor 2012402011-2012Kanal D
7E hënë/premte 20.003 shtator 201228 qershor 2013422012-2013Kanal D
8E premte 20.007 shtator 201328 qershor 2014422013-2014Kanal D
9E premte 20.0012 shtator 201424 qershor 2015392014-2015Kanal D
10E premte 20.0020 nëntor 20151 korrik 2016322015-2016Kanal D
11E premte 20.0023 shtator 201623 qershor 2017392016-2017Kanal D
12E premte 20.0015 shtator 201722 qershor 2018382017-2018Kanal D
13E premte 20.0014 shtator 201814 qershor 2019362018-Kanal D

Referime

  1. ^ https://www.imdb.com/title/tt0845088/
  2. ^ "Arka Sokaklar Mesut Telefonda Melek Telsizde" (në turqisht).
  3. ^ "Arka sokaların ölmeyen komiseri 'Mesut'" (në turqisht).
  4. ^ "Beyaz Show Arka Sokaklar Klişeleri" (në turqisht).
  5. ^ "Arka Sokaklar Gereksiz Zoom" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 25 prill 2019.
🔥 Top keywords:

Arka Sokaklar

Arka Sokaklar është serial turk i cili vazhdoi transmetimin e parë në korrik 2006 në Kanal D. Në 11 sezonet e saj të njëpasnjëshëm, seria është bërë një histori suksesi me vlerësim televizive pavarësisht se është kritikuar për gabime të vazhdueshme / logjike, në afërsi të aftësive superhero të personazheve kryesore, linjave të tejzgjatur të dialogut dhe përdorimit të tepruar të zmadhimit.