Slovenská abeceda

Abeceda používaná na zápis slovenčiny

Slovenská abeceda alebo slovenské písmo[1][2] je abeceda (resp. písmo), ktorá sa používa na zápis slovenčiny.

46 písmen slovenskej abecedy, z toho 26 základných latinských písmen (sivou) a 20 modifikovaných latinských písmen a zložiek (čiernou)

Prehľad znakovupraviť

Slovenskou abecedou tu primárne myslíme súbor všetkých písmen grafickej sústavy slovenského jazyka. Slovenská abeceda pozostáva zo 46 písmen. Každé z nich má dve podoby, tzv. malé písmeno a tzv. veľké písmeno (kedy sa má použiť malé a kedy veľké písmeno určujú pravidlá pravopisu). Tieto písmená okrem toho majú určité predpísané poradie. Nasleduje zoznam spomínaných 46 písmen v spomínanej malej a veľkej podobe a v spomínanom predpísanom poradí v ich tlačenej podobe:[3]. V niektorých slovách je možné nájsť písnená prevzaté z iných jazykov. napr. ö (röntgen). Tieto písmená nie sú zahrnuté v slovenskej abecede.

Dvojhlásky ia, ie, iu (na rozdiel od dvojhlásky ô) sa nepovažujú za samostatné písmená, a teda ani za súčasť abecedy. Považujú sa za dve písmená.

V písme sa popri písmenách abecedy používajú interpunkčné znamienka.[3]

Deleniaupraviť

Písmená slovenskej abecedy možno rozdeliť nasledovne:

delenie 1:[4]

  • veľké písmená – tieto sú uvedené vyššie; môžu byť tlačené alebo písané (pozri nižšie)
  • malé písmená – tieto sú uvedené vyššie; môžu byť tlačené alebo písané (pozri nižšie)

delenie 2:[4]

  • tlačené písmená – tieto sú uvedené vyššie; môžu byť veľké alebo malé
  • písané písmená – tieto tu nie sú zobraziteľné; môžu byť veľké alebo malé

delenie 3:[3]

delenie 4:[pozn 1]

  • spoluhláskové písmená (t. j. písmená vyjadrujúce spoluhlásky), a to v podobe buď jednoduchých spoluhláskových písmen alebo v podobe spoluhláskových zložiek – zoznam pozri nižšie.
    • 32 spoluhláskových písmen: b, c, č, d, ď, dz, dž, f, g, h, ch, j, k, l, ĺ, ľ, m, n, ň, p, q, r, ŕ, s, š, t, ť, v, w, x, z, ž
  • samohláskové písmená (t. j. písmená vyjadrujúce samohlásky, t. j. vyjadrujúce buď jednoduché samohlásky alebo dvojhlásky) – zoznam pozri nižšie
    • 14 samohláskových písmen: a, á, ä, e, é, i, í, o, ó, ô, u, ú, y, ý

Abeceda, názvy písmen a zodpovedajúce hláskyupraviť

písmenonázov/
hláskovanie
písmena
hláska (-ky)
v slovenskej
fonetickej
transkripcii
(bez spodo-
bovania a
d/t/n/l
pred e/i/í
)[5]
príklad[5]
podľa PSP[3]podľa iných
zdrojov
A aaá[a]auto
Á áádlhé a; dlhé á[aa]áno
Ä äširoké ea s dvoma
bodkami;
prehlasované a
[e]väz
B b[b]baran
C c[ts]cena
Č ččé[tʃ]čakať
D d[d]dom
Ď ďďémäkké dé[dj]ďakujem
DZ dzdzé[dz]hádzať
džémäkké dzé[dʒ]džem
E eeé[e]euro
É éédlhé e; dlhé é[ee]éra
F fef[f]farba
G g[g]guma
[dʒ]gin
H h[h]hora
CH chchá[x]chata
[ɣ]
alebo [h]
achjaj
I iií; mäkké i;
mäkké í;jota
[i]ikra
[j]detail
Í íímäkké í; dlhé i;
dlhé í;
dlhé mäkké i;
dlhé mäkké í;
dlhá jota
[ii]ísť
J j[j]jama
[(j)]
alebo [j]
prijímať
K k[k]kedy
L lel[l]lampa
Ĺ ĺdlhé el[ll]vĺča
Ľ ľmäkké el[lj]ľudia
M mem[m]mama
N nen[n]nos
[nj]anjel
[ŋ]banka
Ň ňmäkké en[nj]ňuchať
O ooó[o]oko
Ó óódlhé o; dlhé ó[oo]óda
Ô ôô[wo]kôň
[uwo]ôsmy
P p[p]para
Q qkvé[kv]aquapark
[k]tequila
R rer[r]rak
Ŕ ŕdlhé er[rr]vŕba
S ses[s]sen
Š š[š]šanca
T t[t]tabuľa
Ť ťťémäkké té[ť]ťava
U uuú[u]blud
[w]peknou
nemétequila
Ú úúdlhé u; dlhé ú[uu]súd
V v[v]vlak
[w]krv
[f]vták
W wdvojité védvojité w[v]watt
[w]cowboy
X xiksix[ks]xylofón
Y yypsilontvrdé y

tvrdé i

[i]yzop
[j]yeti
Ý ýdlhý ypsilondlhé y; dlhé ý;
tvrdé í; tvrdé ý;
dlhé tvrdé i;
dlhé tvrdé í;
dlhé tvrdé y
[ii]výr
Z zzet[z]zima
[ts]pizza
Ž žžéžet[ʒ]život

Podrobnejšia verzia hláskovej časti tejto tabuľky je uvedená v článku Fonetika a fonológia slovenčiny; podrobnejšia verzia obsahuje aj fonémy, transkripciu podľa IPA, sčasti aj iné transkripcie a obsahuje aj hlásky vznikajúce v skupinách d/t/n/l+e/e/í, pri spodobovaní a pod.

Zložkyupraviť

V slovenskej abecede, a teda aj vo vyššie uvedenej tabuľke, sú – ako vidno – obsiahnuté aj zložky, t. j. ch, dz, dž. Podrobnejšie o problematike slovenských zložiek (teda dz, dž a ch) pozri v článku zložka (jazykoveda).

Dvojhláskové písmenáupraviť

Dvojhláskové grafémy (písmená) v slovenčine sú (v hranatých zátvorkách sú uvedené zodpovedajúce hlásky, teda samohlásky v pravom slova zmysle):

  • ia [ja]
  • ie [je]
  • iu [ju]
  • ô [wo].

Poznámkyupraviť

  1. Kým samohláska/spoluhláska (iný názov: samohláskový/spoluhláskový zvuk) sú pojmy vzťahujúce sa na zvukovú podobu jazyka, samohláskové/spoluhláskové písmeno (iný názov: samohlásková/spoluhlásková graféma) sú pojmy vzťahujúce sa na grafickú podobu jazyka. Napr. samohláske [i] zodpovedajú samohláskové písmená i a y.

Referencieupraviť

  1. KRUPA, Viktor; GENZOR, Jozef. Písma sveta. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1989. 358 s. (Malá moderná encyklopédia.) ISBN 80-215-0011-5. S. 212.
  2. STANISLAV, Ján. Dejiny slovenského jazyka. 3. dopln. vyd. Zväzok 1. Úvod a hláskoslovie. Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1967. 707 s. Dostupné online. S. 91.
  3. a b c d Pravidlá slovenského pravopisu. 3. upr. a dopl. vyd. Bratislava : Veda, 2000. 590 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0655-4. Kapitola I. Písmo, abeceda a pravopis, s. 25 – 28.
  4. a b graféma. In: MISTRÍK, Jozef, et al. Encyklopédia jazykovedy. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1993. 513 s. ISBN 80-215-0250-9. S. 158 – 159.
  5. a b Zdroje sú uvedené v článku Fonetika a fonológia slovenčiny.

Pozri ajupraviť

Iné projektyupraviť

🔥 Top keywords: Hlavná stránkaFacebookIvan KorčokŠpeciálne:HľadanieVeľká nocZelený štvrtokHorúčka dengueVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2024Eva MázikováSvetový deň učiteľovVeľký piatokSlovenskoSeverná KarolínaŠpeciálne:PoslednéÚpravyMarián ČunderlíkPeter PellegriniPopolcová stredaLionel MessiStaroveký EgyptChimamanda Ngozi AdichieMedveď hnedýRóbert LališVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 201927. marecBaltimore (Maryland)Štefan HarabinDiana, princezná z WalesuMatúš Šutaj EštokDunaj, k vašim službámSpojené kráľovstvoTadžikistanBratislavaČeskoJustin BieberBiela sobotaKrisztián ForróVojna v KosoveMartina ŠimkovičováPrípad Hedvigy MalinovejDruhá svetová vojnaGaius Iulius CaesarPrezident Slovenskej republikyZoznam okresov na SlovenskuSlovenská abecedaRastislav KáčerVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2014Majstrovstvá Európy vo futbale 2024Členovia Európskej únieŽigmund PálffyZoznam miest na SlovenskuRobert FicoBitcoinSpojené štátyOrganizácia Severoatlantickej zmluvyGizela OňováObčianska vojna v JuhosláviiPôstne obdobieZrada (slovenský seriál)Barbora BezákováNapoleon BonaparteZavináč (znak)RuskoGruzínskoKošiceJan Amos KomenskýBleskMestské časti BratislavyNemeckoVčielka Maja (seriál z roku 1975)Klára IssováVlajka ÍrskaGalapágyUkrajinaVoľba prezidenta Slovenskej republikyIvan GašparovičHlavné správyŠibačkaEurópska úniaOzbrojené sily Slovenskej republikyDominik DánIslamSúbor:Relief Map of Slovakia.pngVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2009Wikipédia:KontaktCristiano RonaldoHana Gregorová (herečka)Horkýže SlížeJakub LorencovičRobert OppenheimerBekim AziriHoacinotvaréSlovenské národné povstanieTipos extraligaSmršť (film)28. marecVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2004Slovenská republika (1939 – 1945)Banská BystricaZuzana Čaputová