Štokholm

Hlavné mesto Švédska

Štokholm (slovenský normovaný názov; švéd. Stockholm) je hlavné a najväčšie mesto Švédska. Je to kultúrne, ekonomické, masmediálne a politické centrum krajiny. Je sídlom švédskej vlády, parlamentu a kráľovskej rodiny. Toto historické mesto leží na vyše dvadsiatich ostrovoch, spojených desiatkami mostov. Mesto leží pri ústí jazera Malären do Baltského mora a vďaka svojej polohe je nazývané tiež Benátkami severu. Žije tu 975 551 obyvateľov (31. 12. 2020), v mestskej oblasti 1 252 020 a v metropolitnej oblasti 2-milióny ľudí.

Štokholm
(Stockholm)
Hlavné mesto Švédskeho kráľovstva
Vlajka
Erb
Prezývky: Benátky severu, Eken, Hlavné mesto Škandinávie
KrajinaŠvédsko Švédsko
RegiónSödermanland, Uppland
ProvinciaStockholms län
JazeroMalären
Súradnice59°21′S 18°04′V / 59,350°S 18,067°V / 59.350; 18.067
Rozloha188 km² (18 800 ha)
 - aglomerácie377 km² (37 700 ha)
 - okresu6 519 km² (651 900 ha)
Obyvateľstvo923 516 (2015)
 - aglomerácie1 252 020
 - okresu2 011 047
Hustota4 912,32 obyv./km²
 - aglomerácie3 321 obyv./km²
 - okresu308 obyv./km²
Prvá písomná zmienka1252
Časové pásmoCET (UTC+1)
 - letný časCEST (UTC+2)
Poloha mesta v rámci Švédska
Poloha mesta v rámci Švédska
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Centrom mesta je Gamla Stan (staré mesto) s množstvom historických stavieb ako sú kráľovský palác (slúži len na reprezentačné účely) či Storkyrkan (Veľký kostol – miesto korunovácie švédskych kráľov). Na predmestí sa nachádza palác Drottningholm, ktorý je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Drottningholm je celoročným sídlom švédskej kráľovskej rodiny.

Turisticky zaujímavé sú úzke uličky na ostrove Södermalm, ostrovy Skeppsholmen, Kastellholmen a tiež známy zelený ostrov Djurgården, kde sa nachádza Skanzen, najstaršie múzeum na svete pod holým nebom, ktoré dalo názov typu múzeí.

Štokholm je tiež univerzitným mestom, mestom s množstvom múzeí a sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každoročne od roku 1900 udeľuje významným osobnostiam sveta Nobelove ceny.

Dejinyupraviť

Ilustrácia výšky hladiny mora v minulosti.

Prvými obyvateľmi okolia Štokholmu boli kmene Švédov a Gótov. O rozšírenie obchodných kontaktov s ostatnými krajinami sa vďaka svojim námorným zručnostiam postarali švédski Vikingovia. V roku 760 založili Vikingovia v blízkosti dnešného Štokholmu obchodné centrum. 11. – 13. storočie komplikovalo množstvo vojen.

Prvá zmienka o Štokholme, konkrétne o pevnosti Štokholm, ktorú dal vybudovať švédsky panovník Birger Jarl a slúžila na obranu proti baltským pirátom, pochádza z roku 1252. V roku 1270 bol v starom meste vybudovaný františkánsky kláštor Riddarholm. Pokoj prinieslo 14. storočie, kedy došlo k spojeniu troch štátov Švédska, Nórska a Dánska do takzvanej kalmarskej únie. V roku 1306 bol vysvätený najstarší kostol venovaný sv. Nicholasovi, dnes je súčasťou štokholmskej katedrály.

V roku 1471 vypukla vojna Brunkebergov, kedy švédski povstalci pod vedením Stena Stureho porazili dánskeho kráľa Kristiána I.. Na sklonku 15. storočia sa tak Švédsko osamostatnilo a zmohutnelo. V roku 1520 dal dánsky kráľ Kristián II. popraviť 80 švédskych šľachticov (štokholmský krvavý kúpeľ). V rokoch 1520 – 1523 sa udiala vojna za oslobodenie spod vlády Dánov. Štokholm tak ostal jedinou baštou dánskej moci. 24. júna 1524 vstúpil do mesta Gustav I. Vasa, po víťazstve nad Dánmi. Ďalšie veľké vojny boli tridsaťročná vojna a vojna s Ruskom a Pruskom.

Pamiatkyupraviť

Staré mesto

Gamla Stanupraviť

Gamla Stan (Staré mesto) je najznámejšia časť Štokholmu. Na tomto ostrove vznikal Štokholm. Stredoveké uličky pripomínajúce stredovek a budovy vytvárajú atmosféru stredoveku, ako keby sa zastavil čas. V noci to tu vyzerá ako v rozprávke.

Skansenupraviť

Skansen bolo prvé múzeum pod holým nebom a stále je najkrajšie. Domy, farmy a chalupy pripomínajú park ako je na ostrove Djurgården. Nachádza sa tam aj zoologická záhrada so severskými zvieratami.

Súostrovieupraviť

Najväčšia pamiatka v Štokholme. Sú v nej tisíce a tisíce malých a stredných, zelených, kamenistých a piesčitých ostrovov. Tiahne sa von z mesta, takmer do Fínska. Obhliadnuť si ich môžete na lodi.

Stadshusupraviť

Stadshus (radnica) je jedna z pamiatok Štokholmu, na východnom cípe ostrova Kungsholmen. Zvonica, ktorá sa nachádza v radnici sa stala jednou z mestských znakov. Zvonica a záhrada na radnici ponúka krásny výhľad na iné časti hlavného mesta.

Sergels Torgupraviť

Táto pamiatka je srdcom moderného mesta. Oblasť symbolizuje švédsky sociálny štát. Táto časť mesta obsahuje moderné budovy. Pod Sergels Torg sa nachádza nákupné centrum.

Múzeum Vasa – interiér

Múzeum Vasaupraviť

Múzeum Vasa bolo postavené kvôli vojnovej lodi, ktorá sa potopila na svojej prvej plavbe v roku 1628. Je jedno zo 100 múzeí v tomto meste. Loď bola z morského dna vyzdvihnutá v roku 1961 a neskôr bolo pre ňu postavené múzeum.

Kungliga Slottetupraviť

Nachádza na severovýchodnom konci Gamla Stanu, to je palác, ktorý bol dokončený v roku 1754. Nemá menej ako 608 izieb. Nádherný interiér so všetkým luxusom pre kráľa, ale v skutočnosti tento palác slúži na úradné rokovania.

Kungsträdgårdenupraviť

Kedysi to bola kráľovská záhrada, dnes je verejne prístupná, skvelé miesto na posadenie a relaxáciu. Na tomto mieste je veľa koncertov a tiež je to jedno z najpopulárnejších miest v lete.

Södermalmupraviť

Je jedna z prehliadnutých pamiatok Štokholmu. Je to ostrov. Spája Slussen s Gamla Stanom. Okolie je z veľkej časti staré, pokojné a malebné. Ale nachádzajú sa tu aj módne butiky, či rušné reštaurácie.

Katedrála svätého Erikaupraviť

Je to rímskokatolícka katedrála, s dvoma vežami, ktorá je postavená neorománskom architektonickom štýle.

Partnerské mestáupraviť

Galériaupraviť

Iné projektyupraviť

  • Commons ponúka multimediálne súbory na tému Štokholm

Externé odkazyupraviť

Stockholm cestopis


🔥 Top keywords: Hlavná stránkaFacebookIvan KorčokŠpeciálne:HľadanieVeľká nocZelený štvrtokHorúčka dengueVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2024Eva MázikováSvetový deň učiteľovVeľký piatokSlovenskoSeverná KarolínaŠpeciálne:PoslednéÚpravyMarián ČunderlíkPeter PellegriniPopolcová stredaLionel MessiStaroveký EgyptChimamanda Ngozi AdichieMedveď hnedýRóbert LališVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 201927. marecBaltimore (Maryland)Štefan HarabinDiana, princezná z WalesuMatúš Šutaj EštokDunaj, k vašim službámSpojené kráľovstvoTadžikistanBratislavaČeskoJustin BieberBiela sobotaKrisztián ForróVojna v KosoveMartina ŠimkovičováPrípad Hedvigy MalinovejDruhá svetová vojnaGaius Iulius CaesarPrezident Slovenskej republikyZoznam okresov na SlovenskuSlovenská abecedaRastislav KáčerVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2014Majstrovstvá Európy vo futbale 2024Členovia Európskej únieŽigmund PálffyZoznam miest na SlovenskuRobert FicoBitcoinSpojené štátyOrganizácia Severoatlantickej zmluvyGizela OňováObčianska vojna v JuhosláviiPôstne obdobieZrada (slovenský seriál)Barbora BezákováNapoleon BonaparteZavináč (znak)RuskoGruzínskoKošiceJan Amos KomenskýBleskMestské časti BratislavyNemeckoVčielka Maja (seriál z roku 1975)Klára IssováVlajka ÍrskaGalapágyUkrajinaVoľba prezidenta Slovenskej republikyIvan GašparovičHlavné správyŠibačkaEurópska úniaOzbrojené sily Slovenskej republikyDominik DánIslamSúbor:Relief Map of Slovakia.pngVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2009Wikipédia:KontaktCristiano RonaldoHana Gregorová (herečka)Horkýže SlížeJakub LorencovičRobert OppenheimerBekim AziriHoacinotvaréSlovenské národné povstanieTipos extraligaSmršť (film)28. marecVoľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2004Slovenská republika (1939 – 1945)Banská BystricaZuzana Čaputová