Burza lodowa w Ameryce Północnej (2007)

Burza lodowa w Ameryce Północnej w 2007 – klęska żywiołowa, która dotknęła region od doliny Rio Grande (Teksas), aż do Nowej Anglii oraz południowo-wschodniej Kanady i trwała od 11 stycznia do 24 stycznia 2007 roku. W wyniku tej klęski zmarło 87 osób w 13 stanach i trzech kanadyjskich prowincjach. Setki tysięcy mieszkańców w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie było pozbawionych energii elektrycznej (blackout)[1][2].

Burza lodowa w Ameryce Północnej w 2007
Ilustracja
Raleigh, Karolina Północna
Państwo

 Kanada
 Stany Zjednoczone

Rodzaj zdarzenia

burza lodowa

Data

1124 stycznia 2007

Ofiary śmiertelne

87 osób

brak współrzędnych

Burzaedytuj

Główny front burzowy rozwijał się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i szybko rozszerzał się na Głębokie Południe (region Zatoki Meksykańskiej). Opady marznącego deszczu objęły ogromny obszar od północnego Teksasu, aż do północnych i wschodnich obszarów Nowej Anglii. Cały ten region był pod wpływem arktycznego powietrza. Ostatecznie burza lodowa wystąpiła w północno-zachodnim Arkansas, centralnej części Illinois, południowo-wschodniej części Kansas, centralnej i wschodniej części Oklahomy, centralnej i północnej części Teksasu i na dużym obszarze Missouri oraz w Michigan, Indianie i w prowincji Ontario. Fale opadów trwały w tych stanach od 12 do 16 stycznia, przy czym kumulacja opadów nastąpiła 14 stycznia.

Następnie fale opadów przesunęły się w rejon północno-wschodni, na obszar Wielkich Jezior, Nowej Anglii oraz nad Kanadę (Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda). Większość opadów w Kanadzie spadła pod postacią śniegu. Następnie front opadów przesunął się nad Nową Fundlandię i Labrador.

Tymczasem inny front opadów, szalał w południowo-wschodniej części Teksasu, przesuwając się w kierunku Południowej i Północnej Karoliny (16-18 stycznia). To spowodowało, że we wschodniej Kanadzie i Maine wystąpiły burze śnieżne (19 stycznia).

Druga burza śnieżna, która rozwinęła się nad Teksasem; przyniosła kolejne fale zimnych opadów od Arizony, aż po Wielkie Jeziora.

Skutkiedytuj

Oklahomaedytuj

Gubernator Oklahomy Brad Henry ogłosił stan wyjątkowy w całym stanie z powodu wystąpienie ogromnych opadów[3]. Prezydent USA George W. Bush ogłosił, że Oklahoma jest obszarem katastrofy federalnej[4].

W Oklahomie połamane drzewa spowodowały przerwę w dostawie prądu, około 40 tys. mieszkańców straciło energie elektryczną po pierwszej fali opadów (12 stycznia). Po dodatkowych opadach śniegu i lodu następnych 120 tys. mieszkańców było pozbawionych prądu (z tego 60000 przez ponad tydzień). Jednym z najbardziej dotkniętych miast było McAlester (w hrabstwie Pittsburg County), gdzie prąd nie docierał przez kilka dni. Tysiące mieszkańców szukało schronienia w utworzonym przez Amerykański Czerwony Krzyż schronisku, 1000 mieszkańców pozostawało w nim do 20 stycznia.

Po raz pierwszy w historii Big 12 Conference, mecze koszykówki zostały przełożone gdy zespół męski Oklahomy, nie mógł wylecieć z żadnego miasta (Stillwater i Oklahoma City) na mecz, który miał się odbyć 13 stycznia z Nebraska Cornhuskers[5]. Mecz został przełożony na 5 marca[6]. Drugi raz w sezonie w NBA musiał zostać przełożony mecz. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych, mecz pomiędzy New Orleans Hornets (drużyna nie mogła wylecieć z Oklahomy City) i Milwaukee Bucks został przełożony[7].

Szkody w stanie Oklahoma zostały wycenione na 38 mln USD[8].

Missouri i Illinoisedytuj

Gubernator stanu Missouri Matt Blunt ogłosił stan wyjątkowy i wezwał na pomoc Gwardię Narodową. Południowo-zachodnia część stanu została uznana za obszar klęski żywiołowej.

Podczas szczytu burzy w Missouri łącznie 330 tys. mieszkańców było pozbawionych dostaw prądu. W Springfield około 70 tys. mieszkańców pozostawało bez prądu, natomiast we wschodniej części Missouri i centralnej Illinois ponad 110 tys. osób było pozbawionych prądu (szczególnie w okolicach Saint Louis). Rozlegle uszkodzenia drzew i trakcji elektrycznej zostały odnotowane na całym obszarze Missouri. Z powodu powalonych drzew, operator pociągów pasażerskich Amtrak, musiał zamknąć swoje linie. Biały Dom zadeklarował pomoc 34 hrabstwom (w tym Saint Louis- obszar klęski żywiołowej). Blisko 3600 mieszkańców szukało schronienia w 85 różnych schroniskach.

Szkody zostały wycenione w Missouri na 352,9 mln USD[9].

Teksasedytuj

Regiony w okolicach Amarillo do Dallas i Fort Worth zostały dotknięte falami opadów 13 stycznia. Tereny leżące dalej na południe, przy miastach takich jak Austin, Waco i Houston zostały dotknięte opadami od 14 do 16 stycznia.

W Teksasie uroczystości związane z obchodem święta Martin Luther King, Jr. Day zostały odwołane. Również ponad 400 lotów z Portu lotniczego Dallas-Fort Worth zostało odwołanych w dniu 14 stycznia. Kilka lotów zostało odwołanych także z lotniska w Austin i San Antonio. Znaczna części autostrady międzystanowej nr 10 w pobliżu San Antonio musiała zostać zamknięta w dniu 16 stycznia z powodu lodu i śniegu zalegającego na autostradzie. Niektóre szkoły, uniwersytety i szkoły także były zamknięte.

Przerwy w dostawie prądu były znacznie ograniczone. W północnym Teksasie 4400 mieszkańców było pozbawionych prądu, 15 stycznia. W okolicach San Antonio, około 4500 domów pozbawionych było energii elektrycznej. Ponad 35 tys. osób w okresie od 12 do 18 stycznia nie miało prądu w Austin.

Gwardia Narodowa została wezwana przed drugą falą opadów (19-20 stycznia).

Karolina Północna i Południowaedytuj

Marznący deszcz, który wystąpił między 17 i 18 stycznia spowodował w obydwóch Karolinach zamknięcie szkół (w Charlotte, w rejonie Research Triangle oraz w Columbia). Kilka lotów z lotniska Raleigh-Durham International oraz z Charlotte zostało odwołanych. Policja w Karolinie Północnej ogłosiła, że na drogach było ponad 600 wypadków, podczas których zginęły 2 osoby oraz że miały miejsce dwa wypadki z udziałem autobusów szkolnych.

Kansas i Koloradoedytuj

11 stycznia 2007, co najmniej 4 osoby zmarły w trakcie burzy w dwóch stanach. Następnie front burzowy uderzył w Kansas i w niektóre stany środkowego zachodu.

Burza także przeszła przez Kolorado, gdzie spowodowała zamknięcie autostrady międzystanowej nr 70, między Denver i Kansas City. Zasilanie elektryczne zostało utracone w wyniku zawiej śnieżnej.

Wisconsinedytuj

21 stycznia samolot linii Northwest Airlines, który startował z portu lotniczego w Milwaukee do Detroit (lot 1726) w wyniku poślizgu wypadł z pasa startowego. W wypadku nikt nie ucierpiał[10].

Kanada, Michigan i Nowa Angliaedytuj

200 tysięcy domów w Michigan było pozbawionych dostaw energii elektrycznej, 145 tysięcy w Nowym Jorku i New Hampshire. 20 tysięcy mieszkańców było pozbawionych prądu w prowincji Ontario, szczególnie w pobliżu jeziora Erie. Działalność transportowa GO Transit w Toronto jak i portu lotniczego została w znacznym sposób ograniczona dnia 15 stycznia. Policja w Ontario otrzymała prawie 500 zgłoszeń dotyczących wypadków drogowych. W jednej z kolizji brał udział ciągnik przewożący ciekły tlen, zdarzenie to doprowadziło do zablokowania odcinków autostrady 400 oraz 407. Inny poważniejszy wypadek miał miejsce w Quebec (w pobliżu miasta Drummondville), podczas którego 24 amerykańskich studentów zostało rannych.

Opady ciężkiego śniegu w Kanadzie Atlantyckiej i wschodniej części prowincji Quebec spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji dnia 19 stycznia. Most Konfederacji łączący prowincje Nowy Brunszwik i Wyspę Księcia Edwarda musiał zostać zamknięty na kilka godzin dla ciężarówek z powodu silnych podmuchów wiatrów i intensywnych opadów. Wiele szkół w Nowym Brunszwiku zostało zamkniętych (m.in. w Fredericton i Moncton). Kilka dróg w Quebec w regionie Gaspésie oraz Côte-Nord zostało zamkniętych z powodu bardzo dużych ilości śniegu. Również zamknięte były szkoły w Nowej Fundlandii i Labradorze dnia 24 stycznia[11].

Ofiary śmiertelneedytuj

Co najmniej 87 osób zginęło w trakcie trwania tego okresu, większość osób zginęła w wypadkach drogowych. W wypadku w pobliżu Elk City (Oklahoma), zostało zabitych siedem osób, które podróżowały minivanem, gdy uderzył w nich ciągnik siodłowy podczas burzy[12][13][14].

Stan/ProwincjaLiczba zabitych
Oklahoma26
Missouri14
Teksas12
Iowa8
Michigan4
Nebraska4
Nowy Jork4
Arkansas3
Kansas3
Karolina Północna2
Minnesota2
Indiana1
Maine1
Nowa Szkocja1
Ontario1
Quebec1

Opadyedytuj

Około 0,5 cm warstwa śniegu i lodu zalegała od Teksasu do Illinois. W rejonie Missouri i Oklahomie warstwa osiągnęła poziom 1 cm[15].

Mokry śnieg spadł w Michigan, południowym Ontario (od Windsor do Toronto) oraz w stanach Nowy Jork i New Hampshire. W Nowym Jorku zalegała warstwa 3,5 cm lodu.

Kolejne opady mokrego śniegu odnotowano w stanie Nebraska i Kolorado (między 13-14 stycznia). Na obszarach bardziej położonych na wschód takich jak Iowa, Wisconsin, Michigan, Maine, Ontario, Quebec i Nowy Brunszwik opady pojawiły się 15 i 16 stycznia. W Montrealu i Sherbrooke spadło 20 cm śniegu, natomiast w Maine pokrywa śniegowa wynosiła 25 cm.

19 stycznia Kanada Atlantycka i wschodnia część prowincji Quebec zostały zaatakowane przez burzę śnieżną. Na półwyspie Gaspésie pokrywa śniegowa osiągnęła 80 cm[16], natomiast w rejonie Kanady Atlantyckiej pokrywa wahała się od 20 do 45 cm. Wiatry osiągały prędkość 100 km/h powodując powstanie zamieci śnieżnych. Kolejna fala opadów nad Maine spowodowała, że pokrywa śniegowa osiągała do 25 cm grubości.

Około 10 cm śniegu leżało w Nowej Fundlandii i Labradorze (24 stycznia), mieszane opady wystąpiły w St. John’s, gdzie wiatr osiągał prędkość 105 km/h[11].

Zobacz teżedytuj

Przypisyedytuj

  1. Snow, ice, sleet make southern Plains miserable - CNN.com [online], 21 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-21].
  2. Deadly winter blast blows through Plains - CNN.com [online], 22 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-22].
  3. Gov. Henry Declares State Of Emergency Due To Ice Storm - Oklahoma City News Story - KOCO Oklahoma City [online], 12 lutego 2012 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-12].
  4. Ice storm slams N.E. after leaving Oklahoma, Missouri in dark - CNN.com [online], 17 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-17].
  5. Winter storm puts Oklahoma St.-Nebraska game on ice [online], ESPN.com, 13 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] (ang.).
  6. Oklahoma State-Nebraska game is reset for March 5 [online], ESPN.com, 16 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] (ang.).
  7. Milwaukee Bucks, National Basketball Association, NO/Okla. City Hornets - CBSSports.com [online], 11 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-11].
  8. NCDC: Event Details [online], 10 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-10].
  9. NCDC: Event Details [online], 10 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-10].
  10. Snow, wind dump on Colorado - CNN.com [online], cnn.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-23] (ang.).
  11. a b Schools close as storm sweeps across N.L. [online], 27 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-27].
  12. Montreal cleans up after big storm [online], 20 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-20].
  13. La neige donne du fil à retordre aux automobilistes, „TVA Nouvelles” [dostęp 2018-08-24] (fr.).
  14. Frigid temperatures follow snow [online], 19 marca 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-03-19].
  15. US Department of Commerce, NOAA, National Weather Service, St. Louis, MO [online], crh.noaa.gov [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-19] (ang.).
  16. 80 cm de neige sont tombés en Gaspésie, „TVA Nouvelles” [dostęp 2018-08-24] (fr.).
🔥 Top keywords: Baike: Strona głównaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024Specjalna:SzukajMichał WośFacebookZbigniew ZiobroMistrzostwa Europy w piłce nożnejPatrycja Kotecka-ZiobroMichał ProbierzReprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyznJarosław GromadzińskiNicola ZalewskiWaliaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (eliminacje)BaltimoreWojciech SzczęsnyRajmund MillerFranciszek Longchamps de Bérier (ur. 1969)Jeruzal (powiat miński)Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020YouTubePolskaKrzysztof Kwiatkowski (polityk)Jakub PiotrowskiTaras RomanczukMagdalena Sroka (ur. 1979)Robert LewandowskiWielkanocKanał AugustowskiWielka Orkiestra Świątecznej PomocyAdam MarczakEliminacje Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024/BarażeLamna śledziowaWielki CzwartekBarbara BlidaZmarli w marcu 2024Zamek w StobnicyLionel MessiMistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026Francis Scott Key Bridge27 marcaReprezentacja Walii w piłce nożnej mężczyznKarolina RosińskaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016Przemysław WiplerMistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyznKoleń pospolityWarszawaProblem trzech ciał (powieść)Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022EurokorpusDaniel James (piłkarz)Przemysław Frankowski (piłkarz)Triduum PaschalnePaweł DawidowiczRoman Longchamps de BérierJeruzal (województwo łódzkie)Stadion Olimpijski w BerlinieŚmigus-dyngusLyndon B. JohnsonFranciszek Longchamps de Bérier (1912–1969)Janusz Korwin-MikkeKolekcja samochodów sułtana BruneiWielka ŚrodaJan Bednarek (piłkarz)Wielka BrytaniaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2028Magdalena BiejatAnna SzymańczykMichał Olszewski (duchowny katolicki)RosjaAdam BodnarSelekcjonerzy reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyznMariusz GosekPaweł ŚlizBartosz SalamonRobert OppenheimerNATOGrażyna TrelaIzabela KunaGareth BaleMarcin PrzydaczStany ZjednoczoneWładysław II JagiełłoFernando SantosPoranek kojotaNiemcyMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024/Grupa DGruzjaWielki PiątekMarina Łuczenko-SzczęsnaVolksparkstadionFlaga czerwono-czarnaUkrainaMetamfetaminaRanking FIFARudolf HößPokolenie ZDariusz Szpakowski