Главна страница

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 129.129 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Пространството на Ханзата во 1400 година

Ханза — трговски и одбранбен сојуз на трговски еснафи и нивните градови, кои ја воделе трговијата долж брегот на Северна Европа. Се протегал од Балтичкото до Северното Море, како и во внатрешноста кон крајот на средниот век и почетокот на новиот период (од XIII до XVII век).

Сојузот бил создаден да ги заштита економските интереси и дипломатски користи во градовите и земјите долж трговските патишта кои ги посетувале трговците. Градовите на Ханзата имале нивен правен систем и поседувале заедничка војска за заедничка заштита и помош. И покрај овие карактеристики, организацијата не била град-држава, ниту може да се нарече конфедерација на градови-држави; само мал број на градовите во сојузот поседувале автономија и слобода споредена со слободните царски градови.

Наследството на Ханзата може да се види и денес во неколку имиња, на пример германскиот авиопревозник Lufthansa (буквално: „Воздушна Ханза“), ФК Ханза Росток, Универзитет на применети науки Ханза во Гронинген, Холандија, пиварница Ханза во Берген, Ханзабанк во балтичките држави и Регата Ханза во Росток. ДДГ Ханза било големо германско бродско претпријатие од 1881 до неговиот банкрот во 1980. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Naghsh-e rostam, Irán, 2016-09-24, DD 12.jpg
Победата на персискиот крал Шапур I над римскиот цар Валеријан. Релјеф во Персеполис, Иран.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Моштенска носија од Бач, Битолско
На денешен ден…

Денес е 28 јуни 2022 г.

Настани:

1098 Во Првата крстоносна војна крстоносците ги поразиле Турците во Битката кај Антиохија.
1389 Се случила Косовската битка во која Србија била поразена од Османлиите.
1914 Австрискиот престолонаследник Франц Фердинанд и неговата жена Софи се убиени од страна на Гаврило Принцип во Сараево, причината за почеток на Првата светска војна.
1919 Потпишан е мировен договор во Версај, Париз со што завршува Првата светска војна.
1948 Донесена е Резолуцијата „За состојбата во КПЈ“ попозната како Резолуцијата на Информбирото, со која се осудува раководството на КПЈ и се повикуваат сите здрави елементи во Југославија да му се вратат марксизмот и ленинизмот.
1967 Израел го анектира Источен Ерусалим.
1989 На Газиместан на Косово одбележан е јубилејот 600 години од Битката на Косово. Централен настан на прославата, на која присуствувале околу еден милион луѓе, бил говорот на тогашниот српски претседател Слободан Милошевиќ со кој започнал неговиот подем како политичар.
1993 Република Македонија станува членка на УНЕСКО.
2001 Поранешниот српски и југословенски претседател Слободан Милошевиќ бил предаден на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, како прв шеф на држава кој бил предаден на Судот.

Родени:

1476 Павле IV — римски папа.
1491 Хенри VIIIкрал на Англија.
1577 Петер Паул Рубенс — фламански сликар.
1712 Жан Жак Русофранцуски филозоф.
1849 Младен Дилевски — македонски поет.
1867 Лујџи Пиранделоиталијански писател, добитник на Нобеловата награда.
1880 Никола Киров Мајски — македонски писател.
1926 Мел Брукс — американски режисер и глумец.
1932 Драгољуб Ставрев — македонски политичар.
1952 Пјетро Менеја — италијански атлетичар.
1957 Георги Првановпретседател на Бугарија.
1965 Џон Медески — американски џез-музичар.
1966 Џон Кјузак — американски глумец.
1979 Тим Макордрок-музичар, член на групата „Evanescence“.
1981 Васил Кириенка — белоруски велосипедист.
1982 Томислав Пачовски — македонски фудбалер.
1986 Петар Ненадиќ — српски ракометар.
1991 Кевин Де Бројне — белгиски фудбалер.
1996 Дона Векиќ — хрватска тенисерка.
1999 Маркета Вондрушова — чешка тенисерка.

Починале:

767 Павле Iримски папа.
1183 Хенри Младиот — крал на Англија.
1586 Примож Трубар — словенечки протестантски реформатор.
1598 Абрахам Ортелиј — фламански картограф, татко на современиот атлас.
1836 Џејмс Медисонпретседател на САД.
1189 Матилда — војвотка од Саксонија.
1904 Никола Каранџулов — македонски револуционер.
1914 Франц Фердинанд — австриски принц и престолонаследник.
1921 Ѓорче Петров — македонски револуционер.
1922 Велимир Хлебниковруски поет.
1975 Род Серлингамерикански сценарист, автор на серијата „Зона на самракот“.
1992 Михаил Таљсоветски шахист со потекло од Латвија.
1993 Борис Христов — бугарски оперски пејач.
2008 Рони Метјуз — американски џез-музичар.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


Јазик

Главна страница

Ханза — трговски и одбранбен сојуз на трговски еснафи и нивните градови, кои ја воделе трговијата долж брегот на Северна Европа. Се протегал од Балтичкото до Северното Море, како и во внатрешноста кон крајот на средниот век и почетокот на новиот период (од XIII до XVII век).