Главна страница

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 133.227 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Collage cultura Italia.jpg

Италијанската култура може да се пофали со неколку светско познати градови. Италија била дом на многу познати и влијателни цивилизации, вклучувајќи ги Етрурците, Грците и Римјаните. Рим бил античка престолнина на Римската империја и седиште на Папата на Католичката црква. Фиренца бил дом на многу уметници од ренесансата, период на големи достигнувања во уметноста. Торино, којшто бил главен град на Италија, денес е еден од светски познатите центри за автомобилско инженерство. Милано е индустриски, трговски и финансиски центар на Италија а исто и престолнина на модата. Венеција со својот сложен систем на канали и богата културна историја, привлекува туристи од цел свет. За време на овој период во Италија се појавиле голем број на познати сликари, вајари, поети, музичари, математичари и архитекти. Во своето минато Италија преживеала миграции, инвазии и била поделена на многу независни држави сè до 1861 година, кога станала нација-држава.

Познати елементи на италијанската култура се нејзината уметност, музика, мода и храна. Италија е родно место на операта. Исто така земјата е родно место на најголем број на Светски наследства на УНЕСКО (48). Според Судот на ревизори, Италија има 3.430 музеи, 216 археолошки наоѓалишта, 10.000 цркви, 1.500 манастири, 40.000 избрани замоци, кули и тврдини, 30.000 отмени домови, 4.000 градини, 1.000 огромни историски градски центри и многу повеќе. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
"Broke, baby sick, and car trouble!" - Dorothea Lange's photo of a Missouri family of five in the vicinity of Tracy, California.jpg
Петчлено семејство бегалци од сушата во Мисури заглавени на патот 99 кај Трејси, Калифорнија, 1937 г.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Модел на ботулинскиот невротоксин, серотип A (ботокс)
На денешен ден…

Денес е 6 февруари 2023 г.

Настани:

1899 На Филипините избувна востание против американската окупациска армија. По американско-шпанската војна, САД ги приграбија Куба, Порторико и Филипини, што го означи крајот на шпанското колонијално царство.
1922 Во Вашингтон заврши конференцијата на претставниците на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Белгија, Холандија, Португалија, Јапонија и Кина на која е извршена нова поделба на колонии и се одредени сферите на влијание на Далечниот Исток и Тихиот Океан. Договорот што е потпишан на конференцијата предвидуваше почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина. Истиот ден, „петмината“ (САД, Велика Британија, Јапонија, Франција и Италија) потпишаа Договор со кој се ограничува поморското вооружување на земјите потписнички.
1943 Американскиот генерал Двајт Ајзенхауер е именуван за врховен командант на сојузничките сили во Северна Африка за време на Втората светска војна.
1945 Во Скопје почна со работа првата предучилишна установа „Орце Николов“.
1992 Република Турција ја призна Република Македонија.

Родени:

1685 Чарлс II — крал на Англија.
1802 Чарлс Витстоун — англиски физичар, еден од пионерите на телеграфијата.
1895 Бејб Рут — американски играч на безбол.
1908 Ташо Ајановски — македонски деец.
1912 Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1917 За За Габор — американска глумица со унгарско потекло.
1911 Роналд Реган — американски политичар и државник.
1932 Франсоа Трифо — француски филмски режисер.
1931 Анѓелко Вулетиќ — хрватски и босански поет.
1945 Боб Марли — јамајски реге-пејач.
1950 Натали Коул — американска пејачка.
1953 Зоран Филиповиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956 Стефан Мицов — универзитетски професор и писател од Бугарија.
1962 Аксел Роуз — американски рок-пејач, член на групата „Ганс енд розис“.
1964 Андреј Звјагинцев — руски режисер.
1990 Татјана Хмирова — руска ракометарка.
1995 Леон Горецка — германски фудбалер.

Починале:

893 Фотиј I — цариградски патријарх.
1664 Мустафа IIотомански султан.
1740 Климент XII — римски папа.
1793 Ланселот „Кејпабилити“ Браунанглиски пејзажен архитект.
1793 Карло Голдонииталијански комедиограф.
1804 Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1893 Григор Прличев — македонски писател.
1902 Васил К’нчовгеограф, историчар и политичар од Бугарија.
1918 Густав Климт — австриски сликар.
1952 Џорџ VI — британски крал.
1981 Фредерика — кралица на Грција.
1998 Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.
2011 Гари Мур — северноирски рок-гитарист.
2016 Данило Николиќ — српски писател.

Празници:

Ден на Договорот од Ваитанги — државотворен празник на Нов Зеланд.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


Јазик

Главна страница

Италијанската култура може да се пофали со неколку светско познати градови. Италија била дом на многу познати и влијателни цивилизации, вклучувајќи ги Етрурците, Грците и Римјаните. Рим бил античка престолнина на Римската империја и седиште на Папата на Католичката црква. Фиренца бил дом на многу уметници од ренесансата, период на големи достигнувања во уметноста. Торино, којшто бил главен град на Италија, денес е еден од светски познатите центри за автомобилско инженерство. Милано е индустриски, трговски и финансиски центар на Италија а исто и престолнина на модата. Венеција со својот сложен систем на канали и богата културна историја, привлекува туристи од цел свет. За време на овој период во Италија се појавиле голем број на познати сликари, вајари, поети, музичари, математичари и архитекти. Во своето минато Италија преживеала миграции, инвазии и била поделена на многу независни држави сè до 1861 година, кога станала нација-држава.