Лясково (област Пловдив)

българско село

(пренасочване от Лясково (Област Пловдив))
Тази статия е за селото в Област Пловдив. За другите села с това име вижте Лясково.

Лясково е село в Южна България. То се намира в община Асеновград, област Пловдив.

Лясково
Общи данни
Население47 души[1] (15 март 2024 г.)
2,33 души/km²
Землище20,215 km²
Надм. височина811 m
Пощ. код4238
Тел. код03345
МПС кодРВ
ЕКАТТЕ44834
Администрация
ДържаваБългария
ОбластПловдив
Община
   кмет
Асеновград
Христо Грудев
(ГЕРБ; 2019)

Географияредактиране

Село Лясково се намира в подножието на Родопа планина, на 8 километра южно от Асеновград. Преобладават иглолистните гори, но има и широколистни. Преобладаващото иглолистно растение е борът.

За селото е характерен застудавящият климат. Понякога вали градушка. Прехраната осигуряват главно Лясковските ниви, в началото на южното селце.

Историяредактиране

Точни данни за населението на лясковци на това място за сега няма. Има две предположения. Първото, че заселването е станало около 1517 г., а второто около 1695 г. Знае се че когато е започнало помохамеданчването на населението на родопското село Лясково, дванадесетина семейства, които са отказали да приемат турската вяра се спасили като напуснали селото и тръгнали да търсят ново място за заселване. След няколкодневно пътуване, се установили в сегашната местност „Лювадиц“. Тук мястото им харесало – имало хубави пасища, ниви, гори и студена вода. Това заселване обаче не се харесало на селяните от близкото село Добралък, които ги принудели след две годишен престой да напуснат тази местност и се установили в местността „Чимурево“, където имало добри условия за живеене и след двадесетина години живеене с разрешение на Бачковския манастир се установили на сегашното място което отстои на 3 км от с. Яврово и 9 км югозападно от Асеновград.

С установяването си хората нарекли околните местности с имената на местностите от старото село, изградили параклиси на същите светии, продължили запазването на бита, езика, нравите и обичаите на селото майка и предавали от поколение на поколение произхода си. И днес приликата на бита, езика, нравите и обичаите на населението от двете села са напълно сходни, което се е установило от срещите, през 1971 г. 1972 г. 1974 г. и през 1976 г. По време на срещите се установили връзки на еднакви фамилии – връзки роднински, връзки братски, в жилите на които тече еднаква кръв водеща началото си от едни и същи фамилии от един род.

Постепенно селото се разраствало, като е стигнало до 180 къщи с 850 души население около 1920 г.

Жителите на Лясково се занимавали с скотовъдство, примитивно земеделие и горянство. По-късно започнали отглеждането на тютюн, лозарство и малко овощарство. Бедността е съпътствала живота им столетия наред. Но това не е било причина да запазят буден своя дух и да обогатяват българските традиции, някои от които са характерни само за лясковци. Лясковци са ходили на гурбет да правят дървени въглища в Бургаско преди освобождението от османска власт.

Около 1800 година е построена църквата, а камбанарията е открита на 12 април 1897 г. Къде са извършвали религиозните ритуали дотогава не е известно. 1898 г. е построено сегашното училище. До тогова децата са учили в стара сграда на мястото до съвременното училище.

1908 г. е основана кредитната кооперация, която през 1921 г. преминава в потребителна кооперация. 1909 г. незапомнено дотогава наводнение, отнесло Яровата воденица заедно с хората и много добитък.

През 1919 г. е поставен паметника до параклиса „Свети Атанас“ в памет на загиналите през войните. По същото време е направен моста на р. Луковица. През 1925 г. е основано читалище „Родолюбие“ по инициатива на учителя Ангел Тодоров.

След 9 09 1944 г. се електрифицира и водоснабди селото. Въпреки създадените по-добри условия за живот, лясковци започват масово да се изселват и тогава в селото е имало 170 къщи със 140 жители, повечето от които възрастни хора, а в Асеновград има 165 семейства с 640 души, Пловдив 85 семейства с 320 души, София 72 семейства с 260 души и в другите градове десетина семейства с 40 души. Илиизвън селото живеят около 332 семейства с 1260 души.

Религииредактиране

Културни и природни забележителностиредактиране

  • Църква „Света Петка“,
  • Голямата и Малката чешма,
  • „Свети Вартоломей“,
  • параклис „Свети Атанас“ – най-почитаният в селото.

Редовни събитияредактиране

Редовното събитие в село Лясково е годишният събор по случай празника „Свети дух“. Този събор се прави в центъра на селото, където се събират и млади, и стари. Характерното хоро е ръченицата.

Кухняредактиране

Кухнята е родопска. Най-често ядат фасул. Правят си и скара. За селото са характерни тип мешени салати.

Външни препраткиредактиране

Бележкиредактиране

🔥 Top keywords: Начална страницаФейсбукЛятно часово времеЧихуахуа (куче)Иван Андонов (режисьор)Специални:ТърсенеУран (планета)БалтиморБодичекСписък на страните по телефонен кодМера според мера (1981)БългарияДейвид КопърфийлдВтора световна войнаТошко ЙордановЛеда ТасеваСпасителят в ръжтаHell's Kitchen БългарияШенгенско пространствоЕргенътВеликденСкарлатинаЕвропейско първенство по футбол 2024София27 мартКоклюшРегистрационен номер на МПС (България)Параграф 22РусияЗлатно момчеХристо БотевГригор ДимитровСпециални:Последни промениАдам и ЕваЮтюбСлънчева системаБаба ганушOxford University PressНептун (планета)Дан КоловИван ВазовТаджикистанВладимир ЗомбориПърва световна войнаВасил ЛевскиЮгославияЗодиакКоринтски каналDancing StarsСтив ДжобсЕвропейски съюзКомбучаМаршалПловдивГрузияСъботскоЮлий ЦезарВиктор АнгеловКитайМона ЛизаЗвездаАтанас Атанасов (политик, р. 1959 г.)АзияБягство към победатаТурцияЯпонияЦеци КрасимироваКубрат ПулевАприлско въстаниеТруд (село)ЗемяРепублика СръбскаХилда КазасянМарицаБалканска войнаБългарска азбукаСъединени американски щатиПетата болестРамазан байрамВина (сериал)Балтимор (окръг, Мериленд)Мария ГабриелМеждусъюзническа войнаВарнаРазмери на хартиятаМеркурий (планета)Босна и ХерцеговинаКриптонитМета (компания)МалтаРадио Свободна ЕвропаИван Асен IIУкрайнаХристо СмирненскиМария КаварджиковаРая НазарянАлеко КонстантиновНиколай ДенковСърбия