Костандово

град в България

Вижте пояснителната страница за други значения на Костандово.

Коста̀ндово е град в Южна България, област Пазарджик, община Ракитово.

Костандово
Централният площад на Костандово: вляво – кметството, вдясно – читалището
Централният площад на Костандово:
вляво – кметството, вдясно – читалището
Общи данни
Население4497 души[1] (15 март 2024 г.)
90,2 души/km²
Землище49,88 km²
Надм. височина913 m
Пощ. код4644
Тел. код03544
МПС кодРА
ЕКАТТЕ38844
Администрация
ДържаваБългария
ОбластПазарджик
Община
   кмет
Ракитово
Георги Холянов
(БЗНС; 2022)
Кметство
   кмет
Костандово
Валентин Вигнев
(ДПС)
Костандово в Общомедия

Географияредактиране

Костандово се намира в планината Родопи. Разположен е в Чепинската котловина. Той е сред 3-те населени места в състава на община Ракитово – град Ракитово, град Костандово и село Дорково. Намира се на 11 км от Велинград и на 4,7 км от общинския център Ракитово.

Историяредактиране

Антична глинена лампа от землището на Костандово, експонат на РИМ – Пазарджик

Край Костандово са открити останки на три късноантични църкви – в местността Гробище (действала и през Средновековието), в местността Черковище и в местността Рангела (строена през V-VI век и действала и през Средновековието). [2]

Костандово е сред най-старите селища в Чепинската котловина. Отбелязано е най-рано в документ от 1515 г. Запазено е сведение за него в летописа на поп Методи Драгинов от 1666 г. На 5 септември 2003 г. е взето решение № 615 селото да бъде обявено за град.

Населениередактиране

През 1515 г. e имало 87 домакинства и вдовица. Според Стефан Захариев към 1850 година в Костандово (Костантово) има 80 българо-мохамедански къщи с 270 жители българо-мохамедани. [3]

По данни на ГРАО към 15 юни 2023 г. в града живеят 4360 души по настоящ адрес и 4529 души по постоянен адрес.[4]

Религииредактиране

През 1515 г. в селото е имало само 1 мюсюлманин. Днес жителите на Костандово изповядват ислямска и християнска религия.

Храм „Св. Константин и Елена“
Джамията в Костандово

Икономикаредактиране

Намиращите се в района производствени фирми осигуряват добра заетост на населението. Основен поминък е обработката на хмел и дървесина. Там се намира единствената на Балканите фабрика за хмелов гранулат. Там се намира и единствената фабрика в Европа, която произвежда персийски килими. Има 23 дърводелски фирми, парфюмериен, килимарски, шивашки, бояджийски и тухларски цехове.

Обслужва се от железопътна гара Костандово (на теснолинейката Добринище – Септември), намираща се на територията на община Велинград.

Обществени институцииредактиране

Спортна зала в Костандово
  • Кметство град Костандово
  • ОУ „Неофит Рилски“

Основано е през 1906 г. Материално-техническата база е много добра. Ползва 3-етажна сграда с 28 класни стаи, оборудвани кабинети по биология, химия, физика, музика и изобразително изкуство. За провеждане на часовете по труд и техника училището разполага с учебни работилници по дървообработване и металообработване, както и специализирани кабинети по готварство и техническо чертане. Училището е с добра открита и закрита спортна база – физкултурен салон, игрища за волейбол, баскетбол, футбол и тенис корт. Разполага с модерно оборудван компютърен кабинет. Училищната сграда се отоплява чрез локално парно отопление на течно гориво.

В ОУ ”Неофит Рилски” се обучават над 500 ученици от I до VII клас на една смяна до обяд. След обяд са организирани самоподготовка, активен отдих и занимания по интереси в 7 полуинтернатни групи от I до VII клас. В училището работят 41 квалифицирани преподаватели, от които 17 магистри, 7 бакалаври и 17 специалисти. Училището предлага за изучаване един чужд език – английски, за който разполага с правоспособни преподаватели – 2 магистри (по английски).

Извънкласните дейности са организирани в различни форми на СИП – по предмети от ОЗП, както и СИП по приложни изкуства и Детски фолклорен ансамбъл. Училищното Настоятелство осигури и провеждането на СИП по 6 вида спорт – волейбол, футбол, баскетбол, лека атлетика, тенис на корт и спортни игри за учениците от I – IV клас.

Училищното настоятелство е регистрирано по ЗЮЛСЦ и се превръща в дейна организация, в която членуват 16 родители. Сдружението участва активно в дейността на училището, като спомага да се развият отношенията родител-учител-ученик и благодарение на родителското участие са спечелени 2 проекта към Фондация CRS, София.

Директор на ОУ „Неофит Рилски“ е Юлия Спасова, а заместник директор е Цветелина Йовчева

.

Забележителностиредактиране

Костандово разполага с модерна читалищна сграда, библиотека, два фолклорни състава и интернет център. 80% от семействата са телефонизирани.

Тракийското светилище на Хера – „Алков камък“ се намира в едноименната местност, на 2.15 km северозападно по права линия от центъра на град Костандово. Надморска височина: 997 m GPS координати: 42°02’25” С.Ш. и 24°05’41” И.Д. Тръгва се от центъра на гр. Костандово и следвайки маркировката през млади борови гори се стига до местността Алков камък 50 – 60 мин.

Редовни събитияредактиране

В гр. Костандово празникът на църквата „Св. Константин и Елена“ 21 май е превърнат в празник на града. Наред с традиционните фолклорни изяви на местния ансамбъл за автентичен фолклор и гостуващите състави от региона се провеждат и спортни състезания и детски програми.

Другиредактиране

В Костандово има минерален басейн. Неговата вода има лечебни свойства, влияе благоприятно за хидратацията на кожата и спомага за лечението на много вътрешни и бъбречни болести.

Външни препраткиредактиране

Източнициредактиране

  1. www.grao.bg
  2. Димитров, Димитър. Християнските храмове по българските земи I-IX век. София, Фондация „Покров Богородичен“, 2013. ISBN 978-954-2972-17-4. с. 85.
  3. Райчевски, Стоян. Българите мохамедани. II. София, Национален музей на българската книга и полиграфия, 2004, [1998]. ISBN 954-9308-51-0. с. 92.
  4. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица - област Пазарджик, община Ракитово
🔥 Top keywords: Начална страницаФейсбукЛятно часово времеЧихуахуа (куче)Иван Андонов (режисьор)Специални:ТърсенеУран (планета)БалтиморБодичекСписък на страните по телефонен кодМера според мера (1981)БългарияДейвид КопърфийлдВтора световна войнаТошко ЙордановЛеда ТасеваСпасителят в ръжтаHell's Kitchen БългарияШенгенско пространствоЕргенътВеликденСкарлатинаЕвропейско първенство по футбол 2024София27 мартКоклюшРегистрационен номер на МПС (България)Параграф 22РусияЗлатно момчеХристо БотевГригор ДимитровСпециални:Последни промениАдам и ЕваЮтюбСлънчева системаБаба ганушOxford University PressНептун (планета)Дан КоловИван ВазовТаджикистанВладимир ЗомбориПърва световна войнаВасил ЛевскиЮгославияЗодиакКоринтски каналDancing StarsСтив ДжобсЕвропейски съюзКомбучаМаршалПловдивГрузияСъботскоЮлий ЦезарВиктор АнгеловКитайМона ЛизаЗвездаАтанас Атанасов (политик, р. 1959 г.)АзияБягство към победатаТурцияЯпонияЦеци КрасимироваКубрат ПулевАприлско въстаниеТруд (село)ЗемяРепублика СръбскаХилда КазасянМарицаБалканска войнаБългарска азбукаСъединени американски щатиПетата болестРамазан байрамВина (сериал)Балтимор (окръг, Мериленд)Мария ГабриелМеждусъюзническа войнаВарнаРазмери на хартиятаМеркурий (планета)Босна и ХерцеговинаКриптонитМета (компания)МалтаРадио Свободна ЕвропаИван Асен IIУкрайнаХристо СмирненскиМария КаварджиковаРая НазарянАлеко КонстантиновНиколай ДенковСърбия