Глазгоу

Тази статия е за града в Шотландия. За града в САЩ вижте Глазгоу (Монтана).

Глазгоу (на английски: Glasgow, на галски език: Glaschu, на разговорен шотландски: Glesca или Glasgae, произнася се [ˈglɑːzgəʊ], [ˈglæzgəʊ]; за първи път в българска енциклопедия - записан като Глазгов в „Енциклопедия на братя Данчови“ от 1936 г. като немска транскрипция) е град в северозападната част на Великобритания и най-големият град в Шотландия.

Глазгоу
Glasgow
Знаме
      
Герб
Страна Великобритания
Съставна страна Шотландия
ОбластГлазгоу
Площ175,5 km²
Население576 470 души (2004)
3285 души/km²
КметБоб Уинтър
Пощенски кодG1-G80
Телефонен код141
МПС кодSA-SJ
Официален сайтwww.glasgow.gov.uk
Глазгоу в Общомедия

Център е на административната област Глазгоу и е третият по численост на населението във Великобритания, след Лондон и Бирмингам.

Географияредактиране

Мост над река Клайд в Глазгоу

Разположен е в централната част Шотландия (в нейния западен дял), в централната част на Средношотландската низина, на надморска височина около 70 – 200 м.

Намира се на брега на река Клайд и на 32 km от нейното устие.

Климатът на града е умерен, с редовни, обилни валежи. За него е характерен западният вятър, както и повишената облачност (сравнено с други региони на Шотландия).[1]

Времето в Глазгоу се формира под влиянието на топлите въздушни течения, идващи от Атлантическия океан, където преминава топлото океанско течение Гълфстрийм. Поради това температурата в Глазгоу е сравнително висока, за разлика от градове на същата географска ширина (например Москва). Зимата е топла и влажна, лятото – прохладно (максималната температура през юли, най-топлият месец, обикновено не превишава 20°C).

  • Най-ниската температура (−15°C) е регистрирана на 15 февруари 1936 г.[2]
  • Най-високата температура (45°C) е регистрирана на 31 юли 1900 г.[2]

В Глазгоу има много изкуствени насаждения, алеи, паркове. Преобладава флора от умерения пояс, най-често се срещат бор и лиственица.

Историяредактиране

Статуя на св. Мънго на фасадата на галерията Келвингроув

Древностредактиране

Археологическите находки свидетелстват, че първите поселения в долината на река Клайд са още от времената на неолита.

По-късно територията на съвременен Глазгоу се населява от келтски племена.

През годините 142 – 144 завладяващите Британия римляни издигат защитното съоръжение Антонинов вал, простиращо се от крайбрежието на Шотландия до друго отбранително укрепление и създадено, като преграда по пътя на набезите на северните племена. Остатъци от стената са се съхранили в покрайнините на Глазгоу и до наши дни (20.-21. век).

Средновековиередактиране

Основан в средата на VI век, предполагаемо от християнския мисионер Мунго, известен и като свети Кентигерн (Cyndeyrn) - според житиеписеца Джослин от Фърнеското абатство/Фернес (сега - Бароу-ин-Фърнес, в Къмбрия), член на цистерианския орден, който пише около 1185 година, че през 543 г. свети Мунго е основал манастир на брега на реката, в близост до място известно като Молендинар (Molendinar Burn). Впоследствие там е катедралата „Св. Мънго“. През 1136 г. в присъствието на крал Дейвид I се състои освещаване на катедралата, издигната от местната църква „Св. Мънго“. След пожар тя е построена отново и осветена през 1197 г., а през следващите 2 века е реконструирана напълно.[3] Въз основа на това, св. Мънго се счита за покровител на града, а негово изображение присъства на герба му. В края на XII век Глазгоу става важен религиозен център, а неговото население нараства до над 1500 души.[4]

Ново времередактиране

Индустриалната революция през XVIII век превръща Глазгоу в един от най-големите промишлени центрове на Великобритания (особено в областта на корабостроенето), а през следващото столетие разцветът на икономиката на града приема такива мащаби, че Глазгоу в тези времена е считан за втория град на Британската империя (след Лондон).

Глазгоу е един от важните религиозни и образователни центрове на Шотландия. Особено известен е Глазгоуския унверситет.

В края на XX век, след преживени години на криза от 1920 до 1970 г., вследствие на които населението намалява, а жизненият стандарт пада, властите в Глазгоу осъществяват ред програми, които допринасят за културното и икономическо възраждане на града.

Спортредактиране

Стадион „Хемпдън Парк“ в Глазгоу

От Глазгоу са двата най-известни шотландски футболни клуба, ФК Селтик и ФК Рейнджърс, известни със съперничеството помежду си, донякъде подхранвано и от религиозни различия. Те се състезават в Шотландската Премиър лига. Третият професионален футболен отбор е ФК Партик Тисъл, който се състезава в Шотландската Първа дивизия. Четвъртият футболен отбор ФК Куинс Парк се състезава в Шотландската Трета дивизия. В Глазгоу се намира един от най-големите стадиони „Хемпдън Парк“, който е дом на Куинс парк и на шотландския национален отбор по футбол.

Известни личностиредактиране

Родени в Глазгоу
Починали в Глазгоу

Побратимени градовередактиране

Вижте същоредактиране

Източнициредактиране

  1. Glasgow Guide – Climate // Архивиран от оригинала на 2007-08-09. Посетен на 2007-12-27.
  2. а б NWS – Glasgow Daily Climate Records and Extremes
  3. Glasgowcathedral.org.uk // Архивиран от оригинала на 2020-03-04. Посетен на 2007-12-27.
  4. About Glasgow – The establishment of the City

Външни препраткиредактиране

🔥 Top keywords: Начална страницаФейсбукЛятно часово времеЧихуахуа (куче)Иван Андонов (режисьор)Специални:ТърсенеУран (планета)БалтиморБодичекСписък на страните по телефонен кодМера според мера (1981)БългарияДейвид КопърфийлдВтора световна войнаТошко ЙордановЛеда ТасеваСпасителят в ръжтаHell's Kitchen БългарияШенгенско пространствоЕргенътВеликденСкарлатинаЕвропейско първенство по футбол 2024София27 мартКоклюшРегистрационен номер на МПС (България)Параграф 22РусияЗлатно момчеХристо БотевГригор ДимитровСпециални:Последни промениАдам и ЕваЮтюбСлънчева системаБаба ганушOxford University PressНептун (планета)Дан КоловИван ВазовТаджикистанВладимир ЗомбориПърва световна войнаВасил ЛевскиЮгославияЗодиакКоринтски каналDancing StarsСтив ДжобсЕвропейски съюзКомбучаМаршалПловдивГрузияСъботскоЮлий ЦезарВиктор АнгеловКитайМона ЛизаЗвездаАтанас Атанасов (политик, р. 1959 г.)АзияБягство към победатаТурцияЯпонияЦеци КрасимироваКубрат ПулевАприлско въстаниеТруд (село)ЗемяРепублика СръбскаХилда КазасянМарицаБалканска войнаБългарска азбукаСъединени американски щатиПетата болестРамазан байрамВина (сериал)Балтимор (окръг, Мериленд)Мария ГабриелМеждусъюзническа войнаВарнаРазмери на хартиятаМеркурий (планета)Босна и ХерцеговинаКриптонитМета (компания)МалтаРадио Свободна ЕвропаИван Асен IIУкрайнаХристо СмирненскиМария КаварджиковаРая НазарянАлеко КонстантиновНиколай ДенковСърбия