Lys van lande volgens bevolkingsdigtheid

Wikimedia lysartikel

Die artikel bied 'n lys van lande en afhanklike gebiede, gerangskik volgens die menslike bevolkingsdigtheid, soos gemeet deur die aantal menslike inwoners per vierkante kilometer of vierkante myl.

RangLandBevolkingGebied (km²)Digtheid (Bev./km²)
Wêreld (insl. Antarktika)7,902,786,000136,162,00058
1Vlag van Macau Macau (Volksrepubliek China)631,6363021,055
2Vlag van Monaco Monaco38,682219,341[1]
3Vlag van Singapoer Singapoer5,757,499716.08,041
4Vlag van Hongkong Hongkong (Volksrepubliek China)7,371,7301,1046,677
5Vlag van Gibraltar Gibraltar (VK)33,71865,620
6Vlag van Vatikaanstad Vatikaanstad4530.492,394
7Vlag van Bahrein Bahrein1,501,6353031,913
8Vlag van Maledive Maldive-eilande515,6963001,719
9Vlag van Malta Malta439,4283161,390
10Vlag van Bermuda Bermuda (VK)64,174531,211
11Vlag van Bangladesj Bangladesj141,822,300143,998985
12Vlag van Verenigde Koninkryk Kanaaleilande (VK)149,463195766
13Vlag van Nauru Nauru13,63521649
14Vlag van Republiek van China Republiek China (ook bekend as Taiwan)22,894,38435,980636
15Vlag van Barbados Barbados269,556430627
16Vlag van Frankryk Saint-Martin (Frankryk)33,10253.2622
17Flag of Palestina.svg Palestina (Israel)3,702,2126,020615
18Vlag van Mauritius Mauritius1,244,6632,040610
19Vlag van Aruba Aruba (Nederland)99,468180553
20Vlag van Frankryk Mayotte (Frankryk)180,610374483
21Vlag van Suid-Korea Suid-Korea48,846,82399,538480
22Vlag van San Marino San Marino28,11761461
23Vlag van Puerto Rico Puerto Rico (VSA)3,954,5848,875446
24Vlag van Tuvalu Tuvalu10,44126402
25Vlag van Nederland Nederland16,299,17041,528392
26Vlag van Frankryk Martinique (Frankryk)395,9321,102359
27Vlag van Comore-eilande Comore-eilande797,9022,235357
28Vlag van Libanon Libanon3,576,81810,400344
29Vlag van Rwanda Rwanda9,037,69026,338343
30Vlag van Marshalleilande Marshalleilande61,963181342
31Vlag van België België10,419,05030,528341
32Vlag van Japan Japan128,084,700377,873339
33Vlag van Indië Indië1,103,371,0003,287,263336
34Vlag van El Salvador El Salvador6,880,95121,041327
35Vlag van Frankryk Sint-Barthélemy (Frankryk)6,85221326
36Flag of American Samoa.svg Amerikaans-Samoa (VSA)64,869199326
37Vlag van Verenigde State van Amerika Maagde-eilande (VSA)111,818347322
38Vlag van Sri Lanka Sri Lanka20,742,91065,610316
39Vlag van Frankryk Réunion (Frankryk)785,1392,510313
40Vlag van Guam Guam (VSA)169,635549309
41Vlag van Haïti Haïti8,527,77727,750307
42Vlag van St. Vincent en die Grenadine Sint Vincent en die Grenadines119,051388307
43Vlag van Israel Israel6,724,56422,145304
44Vlag van St. Lucia Sint Lucia160,765539298
45Vlag van Filippyne Filippyne83,054,480300,000277
46Vlag van Burundi Burundi7,547,51527,834271
47Vlag van Grenada Grenada102,924344260
48Vlag van Trinidad en Tobago Trinidad en Tobago1,305,2365,130254
49Vlag van Viëtnam Viëtnam84,238,230331,689254
50Vlag van Frankryk Guadeloupe (Frankryk)405,0001,628248
51Vlag van Verenigde Koninkryk Verenigde Koninkryk59,667,840242,900246
52Vlag van Jamaika Jamaika2,650,71310,991241
53Vlag van Duitsland Duitsland82,689,210357,022232
54Flag of the Netherlands Antilles (1986–2010).svg Nederlandse Antille (Nederland)182,656800228
55Vlag van Liechtenstein Liechtenstein34,521160216
56Vlag van Pakistan Pakistan157,935,100796,095198
57Vlag van Italië Italië58,092,740301,318193
58Vlag van Noord-Korea Noord-Korea22,487,660120,538187
59Vlag van Nepal Nepal27,132,630147,181184
60Vlag van Antigua en Barbuda Antigua en Barbuda81,479442184
61Vlag van Dominikaanse Republiek Dominikaanse Republiek8,894,90748,671183
62Vlag van Luxemburg Luxemburg464,9042,586180
63Vlag van Seychelle Seychelle80,654455177
64Vlag van Switserland Switserland7,252,33141,284176
65Flag of the Northern Mariana Islands.svg Noordelike Mariana-eilande (VSA)80,801464174
66Vlag van Kaaimanseilande Kaaimanseilande (VK)45,017264171
67Vlag van St. Kitts en Nevis Sint Kitts en Nevis42,696261164
68Vlag van São Tomé en Príncipe Sao Tome en Principe156,523964162
69Vlag van Gefedereerde State van Mikronesië Federale State van Mikronesië110,487702157
70Vlag van Koeweit Koeweit2,686,87317,818151
71Vlag van Britse Maagde-eilande Britse Maagde-eilande (VK)22,016151146
72Vlag van Andorra Andorra67,151468143
73Vlag van Nigerië Nigerië131,529,700923,768142
74Vlag van Volksrepubliek China Volksrepubliek China1,315,844,0009,596,961137
75Vlag van Tonga Tonga102,311747137
76Vlag van Kiribati Kiribati99,350726137
77Vlag van Gambië Gambië1,517,07911,295134
78Vlag van Anguilla (eiland) Anguilla (VK)12,20591134
79Vlag van Man (eiland) Man (eiland) (VK)76,538572134
80Transnistria555,3474163133
81Vlag van Tsjeggië Tsjeggië10,219,60078,866130
82Vlag van Denemarke Denemarke5,430,59043,094126
83Vlag van Kaap Verde Kaap Verde506,8074,033126
84Vlag van Thailand Thailand64,232,760513,115125
85Vlag van Moldowa Moldawië4,205,74733,851124
86Vlag van Pole Pole38,529,560312,685123
85Vlag van Uganda Uganda28,816,230241,038120
86Vlag van Indonesië Indonesië222,781,5001,904,569117
87Vlag van Guatemala Guatemala12,599,060108,889116
88Tokelau (Nieu-Seeland)1,37812115
89Vlag van Portugal Portugal10,494,50091,982114
90Europese Unie494,070,0004,422,773112
91Vlag van Slowakye Slowakye5,400,90849,033110
92Vlag van Frankryk Frankryk60,495,540551,500110
93Vlag van Albanië Albanië3,129,67828,748109
94Vlag van Malawi Malawi12,883,940118,484109
95Vlag van Hongarye Hongarye10,097,73093,032109
96Vlag van Togo Togo6,145,00456,785108
97Vlag van Serwië Serwië9,396,41188,361106
98Vlag van Dominica Dominika78,940751105
99Vlag van Sirië Sirië19,043,380185,180103
100Vlag van Kuba Kuba11,269,400110,861102
101Armenië3,016,31229,800101
102Oostenryk8,189,44483,85898
103Azerbaijan8,410,80186,60097
104Slowenië1,966,81420,25697
105Turkye73,192,840783,56293
106Ghana22,112,810238,53393
107Roemenië21,711,470238,39191
108Ciprus835,3079,25190
109Spanje43,064,190505,99285
110Costa Rica4,327,22851,10085
111Griekeland11,119,890131,95784
112Kroasië4,551,33856,53881
113Noord-Masedonië2,034,06025,71379
114Turkse Republiek van Noord-Siprus264,1723,35578
115Kambodja14,071,010181,03578
116Wallis en Futuna (Frankryk)15,48020077
117Sierra Leone5,525,47871,74077
118Oekraïne46,480,700603,70077
119Maleisië25,347,370329,84777
120Bosnië-Herzegowina3,907,07451,19776
121Cookeilande (Nieu-Seeland)17,95423676
122Benin8,438,853112,62275
123Myanmar50,519,490676,57875
124Egipte74,032,8801,001,44974
125Katar812,84211,00074
126Marokko31,478,460446,55070
127Ethiopië77,430,7001,104,30070
128Bulgarye7,725,965110,91270
129Irak28,807,190438,31766
130Samoa184,9842,83165
131Brunei373,8195,76565
132Honduras7,204,723112,08864
133Georgië4,474,40469,70064
134Franse Polynesia (Frankryk)256,6034,00064
135Jordanië5,702,77689,34264
136Oos-Timor947,06414,87464
137Turks en Caicos Eilande (VK)26,28841763
138Tunisië10,102,470163,61062
139eSwatini1,032,43817,36459
140Oesbekistan26,593,120447,40059
141Senegal11,658,170196,72259
142Lesotho1,794,76930,35559
143Republiek van Ierland4,147,90170,27359
144Neia34,255,720580,36759
145Ivoorkus18,153,870322,46356
146Meksiko107,029,4001,958,20155
147Verenigde Arabiese Emirate4,495,82383,60054
148Litaue3,431,03365,30053
149Burkina Faso13,227,840274,00048
150Belarus9,755,106207,60047
151Ecuador13,228,420283,56147
152Fidji847,70618,27446
153Bhutan2,162,54647,00046
154Afghanistan29,863,010652,09046
155Tadjikistan6,506,980143,10045
156Montenegro630,54814,02645
157Montserrat (VK)4,48810244
158Guinee-Bissau1,586,34436,12544
159Palau19,94945943
160Panama3,231,50275,51743
161Nicaragua5,486,685130,00042
162Iran69,515,2101,648,19542
163Tanzanië38,328,810945,08741
164Sint Helena (VK)4,91812240
165Colombia45,600,2401,138,91440
166Jemen20,974,660527,96840
167Suid-Afrika47,431,8301,221,03739
168Guinee9,402,098245,85738
169Eritrea4,401,357117,60037
170Letland2,306,98864,60036
171Kameroen16,321,860475,44234
172Djiboeti793,07823,20034
173Faroëreilande (Denemarke)47,0171,39934
174Zimbabwe13,009,530390,75733
175Nagorno-Karabakh145,0004,40033
176Madagaskar18,605,920587,04132
177Verenigde State298,212,9009,629,09131
178Republiek van Abkhazia215,9727,13830
179Estland1,329,69745,10029
180Liberië3,283,267111,36929
181Venezuela26,749,110912,05029
182Kirghizstan5,263,794199,90026
183Laos5,924,145236,80025
184Mosambiek19,792,300801,59025
185Demokratiese Republiek van die Kongo57,548,7402,344,85825
186Somaliland3,500,000137,60025
187Saint-Pierre en Miquelon (Frankryk)5,76924224
188Die Bahamas323,06313,87823
189Brasilië186,404,9008,514,87722
190Peru27,968,2401,285,21622
191Chili16,295,100756,09622
192Swede9,041,262449,96420.0
193Uruguay3,463,197175,01619.8
194Ekwatoriaal-Guinee503,51928,05118.0
195Suid Ossetia70,0003,90017.9
196Vlag van Vanuatu Vanuatu211,36712,18917.3
197Vlag van Salomonseilande Solomoneilande477,74228,89616.5
198Vlag van Soedan Soedan30,894,0001,886,06816.4
199Vlag van Finland Finland5,249,060338,14515.5
200Vlag van Zambië Zambië11,668,460752,61815.5
201Vlag van Paraguay Paraguay6,158,259406,75215.1
202Vlag van Nieu-Seeland Nieu-Seeland4,028,384270,53414.9
203Vlag van Argentinië Argentinië38,747,1502,780,40013.9
204Vlag van Algerië Algerië32,853,8002,381,74113.8
205Vlag van Pitcairneilande Pitcairn Eilande (VK)67513.4
206Vlag van Somalië Somalië8,227,826637,65712.9
207Vlag van Angola Angola15,941,3901,246,70012.8
208Vlag van Nieu-Kaledonië New Caledonia (Frankryk)236,83818,57512.8
209Vlag van Papoea-Nieu-Guinee Papua New Guinee5,887,138462,84012.7
210Vlag van Noorweë Noorweë4,620,275385,15512.0
211Vlag van Belize Belize269,73622,96611.7
212Vlag van Republiek die Kongo Republiek van die Kongo3,998,904342,00011.7
213Vlag van Saoedi-Arabië Saoedi-Arabië24,573,1002,149,69011.4
214Vlag van Niger Niger13,956,9801,267,00011.0
215Vlag van Mali Mali13,518,4201,240,19210.9
216Vlag van Turkmenistan Turkmenistan4,833,266488,1009.9
217Vlag van Rusland Rusland143,201,60017,098,2428.4
218Vlag van Bolivië Bolivia9,182,0151,098,5818.4
219Vlag van Oman Oman2,566,981309,5008.3
220Vlag van Tsjad Tsjad9,748,9311,284,0007.6
221Vlag van Sentraal-Afrikaanse Republiek Sentraal-Afrikaanse Republiek4,037,747622,9846.5
222Vlag van Niue Niue (Nieu-Seeland)1,4452605.6
223Vlag van Kasakstan Kasakstan14,825,1102,724,9005.4
224Vlag van Gaboen Gaboen1,383,841267,6685.2
225Vlag van Guyana Guyana751,218214,9693.5
226Vlag van Libië Libië5,853,4521,759,5403.3
227Vlag van Kanada Kanada32,268,2409,970,6103.2
228Vlag van Botswana Botswana1,764,926581,7303.0
229Vlag van Mauritanië Mauritanië3,068,7421,025,5203.0
230Vlag van Ysland Ysland294,561103,0002.9
231Vlag van Suriname Suriname449,238163,8202.7
232Vlag van Australië Australië20,155,1307,741,2202.6
233Vlag van Namibië Namibië2,031,252824,2922.5
234Vlag van Frans-Guyana Frans Guiana (Frankryk)187,05690,0002.1
235Vlag van Mongolië Mongolië2,646,4871,564,1161.7
236Vlag van Wes-Sahara Wes-Sahara341,421266,0001.3
237Vlag van Falkland-eilande Falklandeilande (VK)3,06012,1730.25
238Vlag van Groenland Groenland (Denemarke)56,9162,175,6000.026

Sien ook

Verwysings

  1. Die Monaco regering gebruik 'n groter oppervlaksyfer, en die bevolkingsdigtheid is dus 18,078/km².

Lys van lande volgens bevolkingsdigtheid: Wikimedia lysartikel

Die artikel bied \'n lys van lande en afhanklike gebiede, gerangskik volgens die menslike bevolkingsdigtheid, soos gemeet deur die aantal menslike inwoners per vierkante kilometer of vierkante myl.