Jeureuman (bahsa Jeureuman: Deutschland, Bundesrepublik Deutschland) nakeuh saboh neugara nyang na di Ierupa Barat ngon nang nanggroëjih nakeuh Berlin.

Nanggroë Jeureuman

Neuweuëk Nanggroë

Jeureuman teudöng nibak 16 boh neugara bagian nyang ban dum nyan geupeunan ngön Länder.[1] Tiëp neugara bagian nyan na undang-undang neugara droë maséng-maséng[2] ngön na hak otonom nyang rayek lam hai organisasi dalamjih.

Meusabab na bida lam luwaih ngön jeumeulah ureuëng duëk, neuweuëk wilayah nibak neugara-neugara bagian nyoë meula'én-la'én, kusuihjih antara neugara bagian banda (Stadtstaaten) ngön neugara bagian nyang wilayahjih leubèh luwaih (Flächenländer). Keu tujuan administrasi wilayah, 5 boh neugara bagian, nyakni Baden-Württemberg, Bavaria, Hesse, Rhine-Westphalia Utara ngon Saxony, geuweuëk lam 22 boh distrik peumeurintah (Regierungsbezirke). Lam thôn 2009, di Jeureuman na 403 boh distrik (Kreise), nyakni 301 boh distrik gampông ngön 102 boh distrik banda.[3]

Neugara BagianNang NanggroëWilayah (km²)Ureuëng Duëk[4]
Baden-WürttembergStuttgart35,75210,569,100
BavariaMunich70,54912,519,600
BerlinBerlin8923,375,200
BrandenburgPotsdam29,4772,449,500
BremenBremen404654,800
HamburgHamburg7551,734,300
HesseWiesbaden21,1156,016,500
Mecklenburg-VorpommernSchwerin23,1741,600,300
Lower SaxonyHanover47,6187,779,000
North Rhine-WestphaliaDüsseldorf34,04317,554,300
Rhineland-PalatinateMainz19,8473,990,300
SaarlandSaarbrücken2,569994,300
SaxonyDresden18,4164,050,200
Saxony-AnhaltMagdeburg20,4452,259,400
Schleswig-HolsteinKiel15,7632,806,500
ThuringiaErfurt16,1722,170,500

Gamba

  1. ^ The individual denomination is either Land [state], Freistaat [free state] or Freie (und) Hansestadt [free (and) Hanseatic city].
    "The Federal States". www.bundesrat.de. Bundesrat of Germany. http://www.bundesrat.de/nn_11006/EN/organisation-en/laender-en/laender-en-node.html?__nnn=true. Geupeuhah bak 17 July 2011. 
    "Amtliche Bezeichnung der Bundesländer [Official denomination of federated states]" (in German) (PDF; download file "Englisch"). www.auswaertiges-amt.de. Federal Foreign Office. http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Infoservice/Terminologie/Bundeslaender/Uebersicht_node.html. Geupeuhah bak 22 October 2011. 
  2. ^ "Example for state constitution: "Constitution of the Land of North Rhine-Westphalia"". Landtag (state assembly) of North Rhine-Westphalia. http://www.landtag.nrw.de/portal/WWW/GB_I/I.7/Europa/Wissenswertes/English_information/North_Rhine_Westphalia_Constitution_revised.jsp. Geupeuhah bak 17 July 2011. 
  3. ^ "Kreisfreie Städte und Landkreise nach Fläche und Bevölkerung 31.12.2010" (in German) (XLS). Statistisches Bundesamt Deutschland. October 2011. https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Aktuell/04Kreise.xls;jsessionid=611904454C9287BBBD47BE5D6103CAC1.cae2?__blob=publicationFile. Geupeuhah bak 6 April 2012. 
  4. ^ "Bevölkerungszahlen 2011 und 2012 nach Bundesländern" (in German). Statistisches Bundesamt Deutschland. August 2013. https://www.destatis.de/DE/PresseService/Presse/Pressemitteilungen/2013/08/PD13_283_12411.html. Geupeuhah bak 16 December 2013. 

Peunawôt luwa


Jeureuman

Jeureuman (bahsa Jeureuman: Deutschland, Bundesrepublik Deutschland) nakeuh saboh neugara nyang na di Ierupa Barat ngon nang nanggroëjih nakeuh Berlin.