Шапсуги

етнічна група

Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.

Шапсуги (самоназва: Адиге, шапсиг) — субетнос адигів. Корінне населення Чорноморського узбережжя Північно-Західного Кавказу.

Шапсузький національний район на карті новопроголошених республік Кавказу на початку 1990-х

Етнологія

ред.

Свою етнічну назву шапсуги отримали за іменем трьох найдавніших родів, що жили у долині річки Шапсухо.

Вперше шапсуги названі своїм ім'ям у османських хроніках 1720-х років, у зв'язку з боротьбою адигів проти Кримського ханства. У 1724 році на річці Пшади вони розбили нападників — кримських татар, взявши у полон хана Девлета I Ґерея. У російських документах за 1743 рік є згадка про народ шапсе, сусідній з Абазі, який «має особливу мову і таке ж правління».

Загальні відомості

ред.

Шапсуги проживають на території Російській Федерації, а також широко представлені в країнах, де проживають представники адигської діаспори — у Туреччині, Сирії, Йорданії, Ізраїлі тощо.

У Росії вони живуть на території історичної Шапсугії — у Туапсинському районі і Сочі (Лазаревський район), в інших частинах Краснодарського краю, а також в Адигеї. Багато хто під час переписів продовжують записуватися черкесами.

У радянський період переписами шапсуги не враховувалися, і за непрямими даними у 1926 році їх налічувалося близько 4 тисяч осіб.

За переписом 2002 року у Росії проживало 3200 шапсугів; за переписом 2010 року — 3,9 тисячі.

Шапсуги розмовляють шапсузьким діалектом адигейської мови, яка належить до абхазо-адигської мовної сім'ї.

Згідно з російським законодавством, шапсуги офіційно визнаються малим народом[1].

Чисельність шапсугів у населених пунктах (2002 р.)[2]

Краснодарський край:

  • Місто Сочі: 667 чол. в аулах або 2 366 чол. у всьому міському окрузі (у м. Сочі з підлеглими населеними пунктами)[3]
    • Лазаревський район: 658 чол. в аулах або 2 358 чол. у всьому районі;
    • Сільські округи, підлеглі адміністрації Лазаревського району м. Сочі;
      • Кіровський сільський округ
        • Аул Тхагапш: 48 чол. (32% від населення аулу, адигейці — 63 чол. або 42%);
      • Кічмайський сільський округ
        • Аул Великий Кічмай: 557 чол. (77%);
        • Аул Малий Кічмай: 120 чол. (57%, адигейці — 65 чол. Або 31%);
      • Лиготхський сільський округ
        • Аул Калеж: 380 чол. (95%);
        • Аул Хаджіко: 441 чол. (93%);
        • Аул Наджіго: 119 чол. (75%);
        • Аул Лиготх: 40 чол. (93%);
  • Туапсинський район: 741 чол.
    • Сільські округи Туапсинського району
      • Георгіївський сільський округ
        • Аул Велике Псеушхо: 86 чол. (70%, адигейці — 33 чол. або 30%);
    • Сільські населені пункти, підпорядковані адміністрації смт. Новомихайлівський
      • Аул Псебе: 298 чол. (72% від населення аулу);
  • Місто Туапсе: 104 чол.
Докладніше: Адиги

Історія

ред.

Про найдавнішу історію адигів, у тому числі й шапсугів, розповідають артефакти наступних археологічних культур — майкопська культура, дольменна культура, меотська культура та ін., які складають дорогоцінний фонд багатьох історичних музеїв, як в Адигеї та у Росії, так і за кордоном.

Шапсуги становили одну з найбільших груп не тільки причорноморських адигів, а й усього адигського (черкеського) етнічного масиву. Вони населяли землі між річками Джубга і Шаху (так званий Малий Шапсуг), а також і високогірні лісисті області на північних схилах Кавказького хребта уздовж річок Антхір, Абін, Афіпс, Вулан, Шебш та ін. (Великий Шапсуг). Брали активну участь у боротьбі з Кримським ханством.

Сучасні дослідження підтвердили (Максідом А. А., Чірг А. Ю.) — давні шапсуги успішно здійснювали зовнішню торгівлю, особливо активно з Анатолією[4].[5]

Під час Кавказької війни були одними із найзатятіших противників Росії, увійшли до створеного Шамілем союзу, що існував до 1859 року. Наприкінці 1860 року був заснований меджліс, який об'єднав шапсугів, убихів і натухайців. У 1864 році переважна більшість шапсугів разом з іншими адигами була виселена до Османської імперії (мухаджирство), де були частково асимільовані. На Кавказі залишилося близько 2 тисяч шапсугів, а їхні землі стали заселятися слов'янськими, вірменськими та грецькими колоністами.

У 1924 році був створений Шапсугський національний район з центром у Туапсе, потім у селах Красноалександровське і Лазаревське, в 1945 році перетворений у Лазаревський район Краснодарського краю (з 1961 року — Лазаревський район міста Сочі). На 1-му з'їзді шапсугського народу у 1990 році була прийнята декларація про відновлення Шапсугського національного району. 12 червня 1992 року Президія ДД РФ прийняла постанову про створення Шапсузького національного району.

Серед шапсугів у мовному відношенні виділяються хакучі.

Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона наприкінці 19 століття повідомляв:

Шапсуги — сильне черкеське плем'я, що жило уздовж обох схилів Головного Кавказького хребта, займаючи на північній його стороні країну між ріками Адагум і Супса, а на південній— між річками Пшади і Шаху.

У першій половині XVIII ст. Шапсуги прийняли іслам і з ревнощів до нового вчення напали на своїх сусідів-натхокуаджів, зібрали у них хрести і спалили їх.

Почалася війна, що тривала 20 років; натхокуаджі вторглися у землю Шапсугів і спалили їх мечеті.

Анапські паші намагалися примирити ворогуючих, що їм і вдалося.

У шапсугів не було князів (паш); народ ділився на вуорків (дворян), торлокотлів (середній стан, вільні хлібороби), пшітлів (селяни) і унаутів (рабів). Лад суспільства був аристократичний. Весь народ ділився на окремі самостійні громади—псухо і громади—хабл, що управляли своїми виборними старшинами або найстаршими жителями. З давніх пір дворяни (вуорки) панували серед шапсугів, але мало-помалу народ звільнився від їх переважаючого авторитету і на народних зборах став домагатися скасування дворянських привілеїв і свободи від домагань дворян на свою працю і майно.

Довго тривала ця боротьба, але без певного результату. Нарешті у 1790-х роках стався вибух через насильства, вчиненого дворянами Шеретлуковими над проїжджими торгівцями, які перебували під заступництвом однієї громади; народ з помсти напав на одного з Шеретлукових, образив грубими словами і дією його матір, захопив його кріпосну дівчину і пограбував його майно.

Така неповага до дворянства була першим прикладом порушення дворянських переваг і послужила приводом до відкритої боротьби дворянства з народом.

Шеретлукови зважилися кров'ю змити завдану образу, виселилися до бзедухів і у 1793 р. відправили у Петербург депутацію, умовивши імператрицю Катерину II дати їм на допомогу козаків. У 1796 р. бзедухи, з підмогою від росіян (три сотні чорноморських козаків з 1 гарматою), одержали над шапсугами рішучу перемогу на берегах Бзіюкозауо (див. Бзіюкська битва. Довго після того ще тривала боротьба, лилася кров і винищувалося майно Шапсугів і бжедухів; нарешті Шеретлукови помирилися зі своїм народом і повернулися на батьківщину, крім Алі-султана, який залишився в землі Чорноморського війська і заснував Гривенську черкеську станицю.

Шапсуги досягли свого і обмежили права дворян. Хоча дворянство зберегло деякі переваги над народом, але вони мали швидше характер почесних відзнак; наприклад, за кров убитого дворянина платиться 30 голів худоби, а за торлокотля— 28; за крадіжку коня, окрім повернення вкраденого, ще 2 коні дворянину, 1 коня торлокотлю. Кріпосні, бачачи падіння влади і значення дворян, відмовилися їм підкорятися і скинули з себе їх ярмо.

Багато дворянських сімей пішло до сусідів, інші— до росіян; дворяни, котрі залишилися на батьківщині, втратили усі переваги, крім тих, які даються розумом, красномовством і хоробрістю. Такий же демократичний переворот, але поступово, без кровопролиття, здійснився у натхокуаджів і абадзехів упродовж двох поколінь.

Велика частина справ перейшла до народних зборів, на котрі сходився весь народ, і де розбиралися великі позови, суспільні потреби і справи.

Законодавча і виконавча влада перебувала в руках народу, а відсутність глави робило управління республіканським. У зборах були присутні всі стани, крім залежних селян; пізніше збори складалося з депутатів від товариств.

Кожне псухо (громада) управлялося своєї мирської сходкою— зауча або джемі. Цивільний і юридичний побут Шапсуги ґрунтувався на трьох головних засадах: 1) на праві власності, 2) на праві вживання зброї кожною вільною людиною і 3) на родовому союзі, зі взаємним обов'язком захищати один одного, мстити за смерть, образу та порушення прав власності всім за кожного і з відповідальністю перед чужими родовими спілками за всіх своїх. Суд спочатку проводився на підставі звичаю, адата, але потім, під впливом духовенства, що посилилося внаслідок боротьби з росіянами, і розвитком фанатизму, став запроваджуватися суд духовний, за шаріатом, хоча суд за адатом переважав до кінця.

Боротьба шапсугів з російськими військами тривала до 1863 р., коли вони змушені були виселитися на Кубанську рівнину або ж піти до Туреччини. Вони віддали перевагу останньому, хоча багато хто з них також були виселені насильно. Південні приморські Шапсуги були підкорені генералом Гейманом в 1864 р. і теж виселилися до Туреччини.[6]

Сучасні Шапсузькі аули

ред.
  • Туапсинский район Краснодарського краю: Агуй-Шапсуг (раніше Куйбишевка), Велике Псеушхо, Мале Псеушхо, Псебе
  • Лазаревський район міста Сочі: Хаджіко (раніше Красноалександровський 1-й), Калеж (раніше Красноалександровський 2-й), Лиготх (раніше Красноалександровський 3-й), Наджіго, Великий Кічмай, Малий Кічмай, Тхагапш (раніше ім. Кірова).
  • Тахтамукайського району Адигеї: Афіпсіп, Панахес, Псейтук, Хаштук.

В аулі Лиготх знаходиться музей «Садиба причорноморського шапсуги».

У селищі Лазаревське з 1991 р. видається газета «Шапсуги».

Лазаревський етнографічний музей

ред.

У музеї можна побачити історичні реліквії, вік яких сягає 4-5 тисяч років[7], крім того, є експозиція старовинної черкеської зброї, спорядження воїна, кінської упряжі, красиві зразки святкового адигського жіночого одягу (з темного оксамиту і парчі, прикрашеної золотою вишивкою, срібною тасьмою і позолоченими застібками). Шапсугські жінки були вправними майстринями.

Відомі шапсуги

ред.
  • Тугужуко Кизбеч — один з найбільш значних ватажків адигів під час Кавказької війни XIX в.
  • Ачмізов Айдамир Ахмедович — Герой Радянського Союзу (31.03.1943)
  • Совмен Хазрет Меджидович — президент Республіки Адигея (2002 — 2007)
  • Кобля Якуб Камболетович — Заслужений тренер СРСР
  • Шхалахов Валентин Ібрагімович — Заслужений тренер СРСР з дзюдо
  • Напсо Кушук Заїдович — Заслужений будівельник Росії, депутат Законодавчих Зборів Сочі, член Громадської Палати міста Сочі
  • Чуц Абубачир Батербієвич — Герой Радянського Союзу (1912 — 27.03.1944)
  • Тхагушев Ісмаїл Халалович — Герой Радянського Союзу (17.03.1920 — 15.11.1943).
  • Бібрас Натхо — футболіст.

Див. також

ред.

Примітки

ред.
  1. Єдиний перелік корінних нечисленних народів Російської Федерації (затв. Постановою Уряду РФ від 24 березня 2000 р. N 255) (зі змінами від 13 жовтня 2008 р, 18 травня, 17 червня, 2 вересня 2010)
  2. http://std.gmcrosstata.ru/webapi/opendatabase?id=vpn2002_pert [Архівовано 12 липня 2019 у Wayback Machine.] База мікроданих Всеросійського перепису населення 2002 року
  3. Етнокавказ. Населення Краснодарського краю. Розподіл адигів за переписом 2002. Архів оригіналу за 29 червня 2015. Процитовано 3 липня 2015.
  4. [[Максідом Анатолій Ахмедович]]. Історичні та генеалогічні зв'язки адигів з народами Причорномор'я. Архів оригіналу за 22 січня 2013. Процитовано 3 липня 2015.
  5. Гесихій Олександрійський. Лексикон // ВДИ. 1948. — № 4. — С. 269
  6. Шапсуги // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  7. Лазаревський етнографічний музей. Архів оригіналу за 16 березня 2015. Процитовано 3 липня 2015.

Література

ред.
  • Адигською (Черкеська) енциклопедія. Москва, 2006
  • Шапсуги // {{{Заголовок}}}. — 320 с.

Посилання

ред.
🔥 Top keywords: Головна сторінкаПрезидентські вибори у США 2024Спеціальна:ПошукОлександр ТеренБерлінська Марія СергіївнаЧервоненко Євген АльфредовичYouTubeХелловінСубстанція (фільм)Ззовні (телесеріал)Вікіпедія:Проєкт:Тематичний тиждень/Тиждень української мови 2024Маріанна БахмаєрШахед-136УкраїнаКоцюбайло Дмитро ІвановичАК-12Список 250 найрейтинговіших фільмів IMDbКонотопська відьма (фільм, 2024)Північна КореяДональд ТрампХолостяк (реаліті-шоу, Україна)Камала ГаррісКорчинський Дмитро ОлександровичXnxx.comКиїв32-га окрема механізована бригада (Україна)Полякова Ольга ЮріївнаНаціональна суспільна телерадіокомпанія УкраїниОральний сексПриват24Шевченко Тарас Григорович2024 у телебаченніСексГриб-зонтик великийРадіо «Свобода»2 листопадаВійськові звання УкраїниСписок українських чоловічих іменСписок президентів США5-та окрема танкова бригада (Україна)Дикий робот (мультфільм)БожеВільніГрім-2Веном: Останній танецьРосійське вторгнення в Україну (з 2022)Збройні сили УкраїниВелесова ніч3-тя окрема штурмова бригада (Україна)Орден «За заслуги» (Україна)Зеленський Володимир ОлександровичСписок українських жіночих іменКатегорія:Українські прізвищаДемі МурДень ракетних військ і артилерії (Україна)Ляшук Данііл ОлександровичКвадробериМарґарет КволліМіжнародний чоловічий деньFacebookЛьвівБандера Степан АндрійовичПівденна КореяДніпровський район (Дніпропетровська область)Перехід церковних громад до ПЦУСписок померлих 2024 рокуГаррі Поттер (серія фільмів)Баканов Іван ГеннадійовичNOD32Tomahawk (ракета)Сирський Олександр СтаніславовичВолинська трагедіяСполучені Штати АмерикиСодоль Юрій ІвановичРубен АморімJDAMГімн УкраїниЗаперечення ГолокостуТериторіальний центр комплектування та соціальної підтримкиСутінки (фільм)Українська абеткаДжо БайденВпізнай мене (телесеріал)57-ма окрема мотопіхотна бригада (Україна)Листопадовий чинКонотопська відьмаДруга світова війна47-ма окрема механізована бригада (Україна)Кузьма СкрябінКиївська РусьРосійсько-українська війна (з 2014)Перша світова війнаДень усіх святихКліпни двічіСухопутні війська Збройних сил УкраїниКунілінгусДрозд Клавдія ГеоргіївнаВерес Кирило КириловичСвятошинський районЩедрик (Леонтович)