Część mowy

Lingwistyczna kategoria słów

Część mowy – specyficzna dla danego języka, wyróżniona głównie na podstawie kryteriów składniowych i fleksyjnych klasa wyrazów (zobacz też klasyfikacja części mowy)[1].

Nie istnieją żadne „uniwersalne” części mowy, które istniałyby w każdym języku, i – choć często na określenie „podobnych” klas funkcjonujących w różnych językach używa się tej samej nazwy, np. „rzeczownik” w języku polskim i w języku angielskim – są to jednak twory o zauważalnie odmiennym charakterze[2][3].

Co więcej, dla danego języka istnieć może wiele bardzo różnych od siebie klasyfikacji części mowy. Po pierwsze nie jest jasne rozróżnienie między pełną „częścią mowy” a jedną z form jakiejś innej części – np. przysłówek odprzymiotnikowy w języku angielskim można traktować jako część mowy lub też jako formę przymiotnika. Istnieją również problemy z zaszeregowaniem niektórych wyrazów, takich jak np. stokroć, trzeba, powinien[4]. Przykładem może być klasyfikacja części mowy wg Tadeusza Milewskiego[5]:

Części mowy
WyrazyNazywająceWskazująceSzeregujące
PrymarneRzeczowniki: las, białośćZaimki: ja, ty, onLiczebniki główne: jeden, dwa, trzy
SekundarnePrzymiotniki: zielony, miłyZaimki dzierżawcze: mój, twój, naszLiczebniki porządkowe: pierwszy, siódmy
TercjarnePrzysłówki: biało, dobrzeZaimki przysłówkowe: tu, tamLiczebniki przysłówkowe: dwojako, trojako

Podział części mowyEdytuj

Części mowy (w języku polskim) dzielą się na[6][7]:

a) Odmienne:

b) Nieodmienne:

PrzypisyEdytuj

  1. Milewski 1967 ↓, s. 97.
  2. Milewski 1967 ↓, s. 97–98.
  3. Milewski 1967 ↓, s. 125–126.
  4. Nagórko 2007 ↓, s. 116.
  5. Milewski 1967 ↓, s. 107.
  6. Bąk 1977 ↓, s. 161–191.
  7. Nagórko 2007 ↓, s. 115–116.

BibliografiaEdytuj

🔥 Top keywords: Wikibaike: Strona głównaSpecjalna:SzukajFacebookKoalicja ObywatelskaPio z PietrelcinyPolska Jest JednaCéline DionPolskaSage StalloneDonald TuskPartie polityczne w PolsceKonfederacja Wolność i NiepodległośćAlbert SosnowskiJanusz FilipiakKarol SzymanowskiZnachor (film 1981)Katalin Karikó2 październikaZnachor (powieść)Marsz Miliona SercPrzemysław WiplerJarosław KaczyńskiInterkontynentalne turnieje kwalifikacyjne w piłce siatkowej mężczyzn do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024Platforma ObywatelskaPrawo i SprawiedliwośćWybory parlamentarne w Polsce w 2019 rokuJadwiga AndegaweńskaEurofighter TyphoonAndrzej KrakowskiDewajtisSławomir MentzenWarszawaAgnieszka HollandMateusz MorawieckiJerzy BińczyckiGrzegorz RyśDrew WeissmanWłodzimierz CzarzastyTadeusz Dołęga-MostowiczRafał PiechRobert FicoTelewizja PolskaSłowacjaLista państw EuropyRafał WilczurKazimierz Pułaski3 październikaZnachor (film 2023)Sylvester StalloneZyta RudzkaJanusz Korwin-MikkeUkrainaAutostrady i drogi ekspresowe w PolsceMarek JakubiakBartosz ZmarzlikDominik TarczyńskiTrzecia Droga (Polska)Nowa LewicaLeszek LichotaDzień Jedności NiemiecPowstanie warszawskieSanahBezpartyjni SamorządowcyMetoda D’HondtaSpodek (hala widowiskowa)Stany ZjednoczoneDywizjon 303Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 rokuStopnie wojskowe w PolsceLewica (2019)Zmarli we wrześniu 2023Mikołaj KopernikSpecjalna:Ostatnie zmianyAlfabet polskiWojewództwoKinga GajewskaZmarli w październiku 2023Jan Paweł IIZbigniew Rau (prawnik)Rafał TrzaskowskiŚledzie po szczecińskuKrzysztof BosakGeorge ForemanTino SchwierzinaSkażenie w KramatorskuWybory parlamentarne w Polsce w 2015 rokuNapoleon BonaparteYouTubeLiga Mistrzów UEFAJanusz GrudzińskiHaitiDoda (piosenkarka)Anna SzymańczykMagdalena Wójcik (aktorka)Andrzej DudaII wojna światowaNiemcyLiberalizmJérôme Le Banner