Bułgarska rapsodia

Bułgarska rapsodia (tytuł oryginalny: Българска рапсодия) – bułgarski film fabularny z roku 2014 w reżyserii Iwana Niczewa.

Bułgarska rapsodia
Българска рапсодия
Gatunek

dramat
film romantyczny

Rok produkcji

2014

Data premiery

19 września 2014

Kraj produkcji

Bułgaria

Język

bułgarski
niemiecki
ladino

Czas trwania

108 minut

Reżyseria

Iwan Niczew

Scenariusz

Jurij Daczew
Tatiana Granitowa-Niczewa

Główne role

Kristian Makarow
Moni Moszonow
Stefan Popow

Muzyka

Stefan Dimitrow

Zdjęcia

Addie Reiss

Scenografia

Rossica Bakewa

Montaż

Tatiana Bogdanowa
Isaac Sehayek

Produkcja

Leon Edery
Moshe Edery

Wytwórnia

Cinepaz EOOD
Cinisima

Budżet

1 776 200 BGL

Opis i abułaEdytuj

Trzecia część trylogii filmowej o losach bułgarskich Żydów. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1943. Zgodnie z żądaniami Niemców, kierowanymi pod adresem władz bułgarskich, wszyscy Żydzi mają być deportowani do obozów. Młody Żyd z Sofii Moni i jego przyjaciel Giogio, syn komisarza d.s. żydowskich poznają Szeli, młodą Żydówkę z Kawali. Obaj chłopcy zakochują się w Szeli i próbują ocalić dziewczynę przed deportacją.

W rolach głównychEdytuj

 • Stefan Popow jako Żożo
 • Kristijan Makarow jako Salomon (Moni)
 • Anżela Nediałkowa jako Szeli
 • Моni Moszonow jako Moiz
 • Stojan Aleksijew jako Avraam
 • Аleks Anski jako Albert
 • Tatiana Lolowa jako Fortune
 • Dimityr Raczkow jako Iwan Georgijew
 • Liubomir Kowaczew jako Aleksandyr Belew
 • Georgi Mamaliew jako Pero
 • Wasił Michajłow jako Rangel
 • Stefka Berowa jako żona Rangela
 • Ernestina Szinowa jako matka Szeli

Nagrody i wyróżnieniaEdytuj

Film otrzymał nagrodę Złotego Rycerza na Festiwalu Filmowym w Sewastopolu. W 2014 film stał się oficjalnym bułgarskim kandydatem do rywalizacji o 87. rozdanie Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.[1].

PrzypisyEdytuj

BibliografiaEdytuj

🔥 Top keywords: Wikibaike: Strona głównaSpecjalna:SzukajKidultAgnieszka HollandFacebookÁureaYouTubeHenryk HollandMistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyznGrzegorz KrychowiakZnachor (powieść)GooglePolskaPolska Jest JednaPatrycja Soliman14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska)Znachor (film 1981)Mateusz MorawieckiJakub ChuptyśZielona granica (film)Koalicja ObywatelskaMistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2025Achmied ZakajewDzień Chłopaka27 wrześniaKonwergencja (biologia)Znachor (film 2023)Konfederacja Wolność i NiepodległośćDonald TuskTadeusz Dołęga-MostowiczPartie polityczne w PolsceStarlinkLeszek LichotaAutostrady i drogi ekspresowe w PolsceRafał WilczurZmarli we wrześniu 2023Tadeusz Olszański (dziennikarz)Halina MlynkovaKonwergencjaPola FlegrejskiePiotr Grabowski (1947–1998)Bezpartyjni SamorządowcyUkrainaRafał PiechKasia AdamikLista państw EuropyRobert LewandowskiJacek CzaputowiczTaco HemingwayGórski KarabachWarszawaIrena Rybczyńska-HollandStanisław BrejdygantDesmond DossJeremy SochanJarosław KaczyńskiMistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022Magdalena ŁazarkiewiczMikołaj KopernikLaco AdamíkMaltaWojciech SzczęsnyJerzy KukuczkaWojewództwoTelewizja PolskaAdam FerencyJanusz Korwin-MikkeChild groomingTwitterDornier Do 215Prawo i SprawiedliwośćNapoleon BonaparteArmeniaAnna SzymańczykJerzy BińczyckiMichał ProbierzSpecjalna:Ostatnie zmianyStany ZjednoczoneNiemcyAlfabet polskiAzerbejdżanReprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyznStopnie wojskowe w PolsceLetnie igrzyska olimpijskieEwa FarnaTrzecia Droga (Polska)Susan WojcickiStanisław SzymeckiWładysław II JagiełłoWybory parlamentarne w Polsce w 2019 rokuPlatforma ObywatelskaForkidySergey BrinII wojna światowaIgrzyska olimpijskieCyprInwazja Rosji na UkrainęDroga ekspresowa S11 (Polska)Radowe Dziewczyny