کتب مقدس در اسلام

کتب مقدس اسلامی متونی است که به اعتقاد مسلمانان توسط خدا و به وسیله پیامبران مختلف در طول تاریخ بشریت تألیف و به مردم ابلاغ شده‌است. به اعتقاد مسلمانان، همهٔ این کتاب‌ها آیین‌نامه و قوانینی را که خدا برای آنها مقرر کرده بود، اعلام کرده‌اند.

مسلمانان معتقدند که قرآن آخرین کتاب و وحی خداوند برای بشر و تکمیل و تأیید کتاب مقدس است.[۱]

از جمله کتاب‌هایی که به عنوان مکاشفه در نظر گرفته شده‌است، چهار مورد ذکر شده در قرآن عبارت اند از:

کتب مقدسویرایش

قرآنویرایش

قرآن کتاب و متن اصلی دین اسلام است که به اعتقاد مسلمانان این کتاب، وحی از جانب خداست.[۲] قرآن به سوره‌ها تقسیم می‌گردد، و سپس سوره‌ها نیز به آیات تقسیم می‌گردد. مسلمانان معتقدند که قرآن به صورت شفاهی از سوی خداوند و توسط فرشته جبرئیل بر محمد نازل شده‌است؛[۳][۴] نزول قرآن به تدریج در طی یک دوره تقریباً ۲۳ ساله، که از ۲۳ دسامبر ۶۰۹ میلادی؛[۵]هنگامی که محمد ۴۰ ساله بود آغاز، و تا ۶۳۲ میلادی (زمان مرگ وی) ادامه یافت.[۲][۶][۷] مسلمانان قرآن را مهم‌ترین معجزه محمد و اثبات نبوت او می‌دانند؛[۸]مسلمانان معتقدند اوج هشدارهای الهی که با پیام‌ها آغاز می‌گردد؛ برای اولین بار بر آدم نازل شد و با محمد خاتمه یافت.[۹][۱۰][۱۱][۱۲]

توراتویرایش

از نظر قرآن، تورات بر موسی نازل شده‌است[۱۳]اما قرآن استدلال می‌کند که تورات کنونی در طول سال‌ها دچار تحریف شده و دیگر قابل اعتماد نیست.[۱۴]موسی و برادرش هارون از تورات برای تبلیغ پیام خدا به قوم بنی اسرائیل استفاده کردند.

زبورویرایش

در قرآن از زبور نام برده شده‌است که اغلب به عنوان کتاب مزامیر تعبیر می‌شود.[۱۵] که به عنوان کتاب مقدس بر پادشاه داوود (داوود در اسلام) نازل شده‌است. عالمان و دانشمندان، زبور را آوازهای مقدس ستایش می‌دانند.[۱۶] همچنین زبور فعلی هنوز توسط بسیاری از عالمان و دانشمندان مسلمان ستایش شده‌است.[۱۷][۱۸] اما مسلمانان معتقدند که برخی از قسمت‌های زبور فعلی بعداً نوشته شده‌اند و به‌طور واضح نشان داده نشده‌اند.

انجیلویرایش

طبق قرآن، انجیل کتاب مقدسی بود که بر عیسی نازل گردید. اگر چه برخی از مسلمانان غیر روحانی معتقدند که انجیل به کل عهد جدید اشاره دارد، اما دانشمندان معتقدند که این کتاب اشاره به عهد جدید نیست بلکه به انجیل اصلی گفته می‌شود که به عنوان کلام‌الله بر عیسی نازل شده‌است؛[۱۹] بنابراین، طبق اعتقاد مسلمانان، انجیل پیامی بود که عیسی مسیح، با الهام گرفتن از خدا، به فرزندان اسرائیل موعظه می‌کرد. از نظر عالمان و دانشمندان مسلمان، انجیل‌های شرعی فعلی از نظر الهی آشکار نشده‌است بلکه اسنادی از زندگی عیسی است، به طوری که معتقدند توسط معاصر، مریدان و اصحاب مختلف نوشته شده‌است. به اعتقاد مسلمانان، این انجیل‌ها حاوی بخش‌هایی از آموزه‌ها و تعالیم عیسی است. اما نه انجیل اصلی را نشان می‌دهد و نه حاوی پیام خدا است که از بین رفته‌است.[۲۰]

مسلمانان معتقدند بین اناجیل صحیح ترین انجیل و بدون تحریف ترین انجیل انجیل برنابا میباشد زیرا این انجیل بیشترین تطابق با گفته های مسلمانان را دارد.


جستارهای وابستهویرایش

منابعویرایش

 1. Concise Encyclopedia of Islam, Cyril Glasse, Holy Books
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ Nasr, Seyyed Hossein (2007). "Qurʼān". Encyclopædia Britannica Online. Retrieved 2007-11-04.
 3. !The Leaders are coming.
 4. Pendulum: How Past Generations Shape Our Present and Predict Our Future.
 5. Chronology of Prophetic Events, Fazlur Rehman Shaikh (2002) p. 50 Ta-Ha Publishers Ltd.Quran 17:105
 6. Living Religions: An Encyclopaedia of the World's Faiths, Mary Pat Fisher, 1997, page 338, I.B. Tauris Publishers.
 7. [قرآن اسراء ۱۰۶]
 8. The Words and Will of Allah.
 9. Margot Patterson, Islam Considered: A Christian View, Liturgical Press, 2008 p.10.
 10. Mir Sajjad Ali, Zainab Rahman, Islam and Indian Muslims, Guan Publishing House 2010 p.24, citing N. J. Dawood's judgement.
 11. Alan Jones, The Koran, London 1994, شابک ‎۱۸۴۲۱۲۶۰۹۱, opening page.

  "Its outstanding literary merit should also be noted: it is by far, the finest work of Arabic prose in existence."

 12. Arthur Arberry, The Koran Interpreted, London 1956, شابک ‎۰۶۸۴۸۲۵۰۷۴, p. 191.

  "It may be affirmed that within the literature of the Arabs, wide and fecund as it is both in poetry and in elevated prose, there is nothing to compare with it."

 13. [قرآن نجم ۳۶]
 14. «Torah-Oxford Islamic studies online».
 15. «Zabur-Oxford Islamic studies Online».
 16. Encyclopaedia of Islam, Psalms
 17. Abdullah Yusuf Ali, The Holy Qur'an: Text, Translation and Commentary [کدام صفحه؟]
 18. Martin Lings, Mecca; Abdul Malik, In Thy Seed
 19. Abdullah Yusuf Ali, The Holy Qur'an: Text, Translation and Commentary, Appendix: On the Injil
 20. Encyclopaedia of Islam, Injil
🔥 Top keywords: صفحهٔ اصلیویژه:جستجودیجی‌کالاآمیزش جنسیبازی‌های آسیایی ۲۰۲۲آرین طباطباییافسانه سلطان و شبانرده:فیلم‌های شهوانی بر پایه کشورروش‌های آمیزش جنسیمهدی باکریالفبای فارسیایرانسرزمین مادری (مجموعه تلویزیونی)جنگ ایران و عراقکریستیانو رونالدوقتل غزاله شکوربازی‌های آسیاییشهربانو منصوریانقره‌باغواژنالهه منصوریانآمیزش جنسی بدون دخولآمیزش جنسی دهانیچشمان کاملا بستهمحسن محمدسیفیسید علی خامنه‌ایمیلاد پیامبرخط قرمز (مجموعه تلویزیونی)نظامی گنجویآمیزش جنسی مقعدیلیلا اوتادیداریوش فرضیاییسید جواد طباطباییبازی‌های آسیایی ۲۰۱۸حسن یزدانیزخم کاریحمید باکریآمیزش جنسی در انسانعمرکشانقضیب‌لیسیپادشاهی چوسانهایدهآلت مردانهلیونل مسیهادی چوپانگلشیفته فراهانیویل هانتینگ نابغهباربی (فیلم)محمدرضا پهلویتائجونگ چوسانمقعدلیسیجنگ دوم قره‌باغمهسا جاورفسیل (فیلم ۱۳۹۹)هتل (مجموعه تلویزیونی ۱۳۷۷)افغانستانانگشت کردنفمینیسمایلان ماسکسهیلا منصوریانایالات متحده آمریکانون خاژدهای کومودوزهرا کیانیجمهوری آذربایجانایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸روش‌های خودکشیگلاب آدینهفیلم برادران سوپر ماریوایران در بازی‌های آسیاییکوچه اقاقیاقصه‌های جزیرهجدول تناوبیهوش مصنوعیمحمد مصدق کهنموئیهتل (فیلم)سید علی سیستانیباشگاه فوتبال بارسلوناارمنستانپادشاه اشک لی بانگ وونبانک قرض‌الحسنه مهر ایرانآرش میراحمدیجمهوری آرتساخقاچاق جنسی سایبریدالان زنگزوررضاشاهرده:بازیگران زن فیلم‌های پورنو اهل ایالات متحده آمریکاتهرانخودارضاییمعجون زمانسهام عدالتآدولف هیتلرجنگ جهانی دومگوگلسجونگ کبیرایران اینترنشنالنقش‌ها در آمیزش جنسی مردان همجنسگراشهرستان حمدانیهامیرارسلان مطهری