Vikipeedia:Teadus Vikipeediasse 2024

Näita maailmale, millega tegeled! Registreeri artikkel siin

Teadus Vikipeediasse 2024 on eestikeelse teaduse populariseerimiseks ja eesti teaduskeele edendamiseks toimuv artiklikonkurss, mis kestab 1. novembrist kuni 15. detsembrini.

Võistluse auhinnafond on 5000 eurot.

Ettevõtmist korraldavad Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Wikimedia Eesti. Kvant-teemalisi artikleid kutsuvad üles looma AS Metrosert ja Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutus.

Paralleelselt artiklivõistlusega toimub teadusfoto pildikorje ning 10. oktoobrist kuni 10. detsembrini toimub ka Vikipeedia terminivõistlus.

Mida ootame

muuda

Oodatud on teaduslikel uurimustel ja publikatsioonidel põhinevad temaatilised ülevaateartiklid. Kas oled hiljuti mõne erialaaine raames, seminari-, lõpu- või uurimistöö jaoks mingid teemad läbi töötanud? Pane need Vikipeediasse üles, sest nii saavad ka teised targemaks ja eesti teaduskeel rikkamaks. Kirjuta ajaloost (näide) või viirustest (näide), füüsikast (näide) või ökoloogiast (näide). Olgu teemaks komplekssüsteem, netisläng, pehmerobootika või rahvuslik iseloom – kõik sobib.

Vikiartikkel on sisuliselt nagu teaduskirjanduse ülevaade või teadusuuringutel põhinev lühireferaat, ainult selle lugejaskond on laiem. Seepärast peab vikiartikli kirjutamisel enam rõhku panema üldarusaadavusele. Vikipeedia artiklite kvaliteedikriteeriumite kohta saad lähemalt lugeda siit. Vormistuse iseärasusi saad vaadata olemasolevatest artiklitest, samuti võid tutvuda vormistusreeglitega.

Võistlusel osalemiseks on vajalik kasutajakonto olemasolu Vikipeedia keskkonnas (konto saab luua siin) ning artikli või artiklite registreerimine (mida saad teha siin).

Kuigi selle artiklivõistluse raames soovime ennekõike põhjalikumaid artikleid, siis Vikipeediasse võib julgelt lisada ka lühemaid artikleid. Iseäranis on neist kasu eesti teaduskeele arendamisel, sest nii saavad ka teised teada, kuidas on sobilik mingit mõistet eesti keeles nimetada. Selleks toimub 10. oktoobrist kuni 10. detsembrini Vikipeedia terminivõistlus.

Kvant-teemade eriauhind

muuda

Metrosert AS on Eestis koordineerimas kvanttehnoloogiaga seotud tegevusi. Koostöös Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutusega (RIKS) osaleb Metrosert Eesti esimeses kvantside projektis EstQCI. Mõlema tegevuse üheks laiemaks eesmärgiks on populariseerida ja tõsta avalikku teadvusesse kvanttehnoloogiaid, sellega seotud võimalusi ja raskuseid Eestis. Selleks antakse välja 1000-eurone eripreemia Teadus Vikipeediasse artiklivõistlusel, millele saavad kandideerida kvant-teemadel kirjutajad.

Valdkonna täpsemaks määratlemiseks on järgnevalt toodud mõned näited võimalikest artiklitest, mis praegu on eestikeelsest Vikipeediast puudu ja vajaksid tegemist: kvantmetroloogia, kvantvõtme jaotus, kvantolek, kvantsimulatsioon, kvantsensor, kvantinformatsioon, kvant-masinõpe, kvantvõrk, Belli seisund ja dekoherentsus. Teretulnud on ka lühikeste artiklite laiendamine!

Osalemiseks saab artiklid registreerida siin.

Žürii

muuda

Žürii liikmed on Wikimedia Eesti esindaja Ivo Kruusamägi ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed Erik Abner, Kaur Alasoo, Juhan Aru, Mihkel Kama, Triin Laisk, Miina Norvik, Toomas Vaimann ja Aro Velmet.

Auhinnad

muuda

Võistluse auhinnafond on 5000 eurot.

Põhiauhinnafond on 4000 eurot, millest pool läheb sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonna artiklitele ning teine pool loodus- ja täppisteaduste ning meditsiinivaldkonna artiklitele. Auhinnafondi aitab rahastada Haridus- ja Teadusministeerium strateegilise partnerluse programmi kaudu.

Lisaks antakse välja 1000 eurot parimatele kvant-teemadest kirjutajatele. Võistluse lisafookus on loodud koostöös AS Metroserti ja Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutusega.

Kontakt

muuda

Konkursil osalemisega seotud küsimusi saab esitada siinse lehekülje arutelusse.

Konkursiga seotud küsimusi sai esitada Ivo Kruusamägile (ivo ätt wikimedia.ee) või Erik Abnerile (erik.abner ätt ut.ee).

Vaata ka

muuda

Välislingid

muuda
🔥 Top keywords: Vikipeedia:EsilehtVikipeedia:Kontakteeru meiegaEri:OtsimineAndres OjaEri:Viimased muudatusedKategooria:Eesti näitlejadKategooria:Eesti kirjanikudKategooria:Eesti ajakirjanikudKategooria:Eesti maadlejadTänupühaIlmar RaagAutomarkide loendAntsla valdKategooria:Eesti luuletajadEestiKategooria:Eesti jalgpalluridAdvent2024.–2025. aasta maailma karikasari laskesuusatamisesKategooria:Viljandi valla küladRené ReinumägiCarmen KassEesti kirjanike loendKanepi valdKategooria:Vanakreeka filosoofidAugust KitzbergKategooria:Eesti maalikunstnikudEesti näitlejate loendLiisu LassKaur KenderHispaania linnade loendKeemiliste elementide loendKategooria:Eesti lauljadJohn GrishamHendrik Sal-SallerIta EverTaimede loendSupernovaKategooria:Hispaania linnadVikipeedia:Teadus Vikipeediasse 2024Hürrem SultanKategooria:Tšehhi heliloojadSodiaagimärkLondoni linnaosadSaksamaa linnade loendMõhhailo DrapatõiIngrid VeidenbergKategooria:Ida-Viru maakonna soodKategooria:AutomargidEesti sõjaväelised auastmedHiina astroloogiaKategooria:Eesti muusikud1. detsembri riigipöördekatseMargus LinnamäeVatjas lumivoldikEesti linnadErki NoolKategooria:Eesti heliloojadIvo LinnaEno RaudDoris KarevaSoomeEsilehtDiana KlasKategooria:Ameerika Ühendriikide osariigidVello JürnaAndrus VaarikKategooria:Euroopa jõedItaalia linnade loend29. novemberPeeter TaliVääriskivide loendLydia KoidulaKategooria:Saaremaa valla küladVäävelhapeKättemaksukontorLäti linnade loendTallinnAndres KõpperKategooria:Londoni linnaosadAmeerika Ühendriikide linnade loendVäino ParisEesti animafilmide loendJuhan LiivJames CookKategooria:Eesti koorijuhidEesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolTom-Olaf UrbPrantsuse kirjanike loendKaja KallasVesihernes (perekond)VenemaaKaukaasia rahvadKategooria:Prantsuse kirjanikudIn memoriam 2024Downi sündroomKategooria:Rumeenia linnadEesti tähestikNieves Lepp2018. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus