Vikipeedia:Põhimõtted

Eesti ja Armeenia vikipedist tutvuvad allikaga. Endla looduskaitseala, 2014

Siin on loetletud Vikipeedia koostamise üldisi põhimõtteid, mis aitavad Vikipeedia keskkonnas tegutseda ja paremini toime tulla ning kvaliteetsemat entsüklopeediat luua.

Wiki projektidel on mõned ühised põhimõtted (vt Wikimedia põhimõtted): neutraalse vaatepunkti säilitamine, peaaegu kõigi lehtede vaba muutmise võimalus igaühele ka ilma registreerumiseta, "viki-protsess" ehk otsuste ühine vastuvõtmine aruteludes ja konsensuse alusel, avatud ja sõbraliku kaastööliste kogukonna loomine ja sisu avaldamine vaba litsentsi all.

Kolm olulist põhimõtetRedigeeri

Kolm kõige olulisemat põhimõtet Vikipeedias on järgmised:

NeutraalsusRedigeeri

Kõik Vikipeedia artiklid ja kogu entsüklopeediline sisu peab olema esitatud neutraalsest vaatepunktist lähtudes, midagi tunnustamata ega halvustamata, esile tõstmata ega maha tegemata, võrdselt ja ausalt, ilma omapoolseid hinnanguid lisamata.

KontrollitavusRedigeeri

Kogu Vikipeedia sisu, kõik esitatavad faktid, andmed, tsitaadid ja viited peavad olema kontrollitavad ning tuginema usaldusväärsetele ja avalikult kättesaadavatele allikatele.

VahendamineRedigeeri

Vikipeedia üksnes vahendab ja edastab, korrastab ja süstematiseerib olemasolevaid andmeid, teadmisi, fakte ja seisukohti. Siin ei tulda välja uute ja originaalsete uurimuste, mõtete ega ideedega; siin ei esitata uut informatsiooni ega tehta mingeid uusi järeldusi; siin ei püüta midagi tõestada ega ümber lükata.

SoovitusedRedigeeri

Lisaks neile põhimõtetele on kokku lepitud mõnes soovituses:

 1. Ole heatahtlik! Eelda, et kaastoimetajatel on head kavatsused. Püüa näha arutelupartneris mõtlevat, ratsionaalset inimest, kes tahab Vikipeediasse oma panuse anda – kui Sul just ei ole kindlaid ja objektiivseid tõendeid vastupidise kohta. Tõendiks ei ole Sinu arvamuse erinemine tema omast.
 2. Ole viisakas! Austa ennast ja austa ka teisi Vikipeedia kasutajaid. Väldi isiklikke rünnakuid. Ära sõima. Parem seleta, mida ta Sinu meelest valesti tegi, miks see või teine asi pole õige ning kuidas artiklit paremaks muuta. Eelkõige proovi aga parandada ise.
 3. Arutle! Kui Sa mõne artikli sisus kõhkled ja soovid teha parandusi, külasta kõigepealt artikli arutelulehte. Kuigi igaühe tekste võib ükskõik millisel hetkel vabalt toimetada, on algsel autoril muudatusi siiski kergem aktsepteerida, kui nende põhjused on arusaadavad. Kui arutada artikli muutmist enne arutelulehel, on võimalik jõuda konsensuseni rõõmsamalt. Oluline on ka, et Vikipeedia koostamisega on aega piisavalt ja parem on seda teha üksteist austades.
 4. Säilita neutraalsus! Kirjuta erapooletult. Neutraalsuse põhimõte ei kuulu vaidlustamisele.
 5. Kontrolli andmeid! Artiklid peaksid sisaldama ainult materjali, mida on avaldanud usaldusväärsed allikad. Artiklisse uut infot lisavad kaastöölised peaksid viitama usaldusväärsele allikale, kust info pärineb – vastasel juhul võib mõni toimetaja selle info eemaldada. Kohustus anda usaldusväärne allikas on toimetajatel, kes soovivad infot lisada – mitte neil, kes soovivad seda eemaldada.
 6. Austa autoriõigusi! Vikipeedia sisu on avaldatud Creative Commonsi litsentsi all, st iga kaastöö peab olema selle litsentsiga kooskõlas.
 7. Põhjenda muudatusi! Resümeed ehk muudatuste kokkuvõtted on kõigile kasulikud. Teised kirjutajad peavad aru saama, miks Sa muudatusi tegid. Resümee on ka Sulle endale meeldetuletuseks, kui oled pikemat aega mõnest artiklist eemal olnud. Palun kirjelda, mida Sa muutsid ning miks. Kui see kirjeldus on liiga pikk, vii see arutelulehele. Vikipeedia üks põhimõtetest on, et artikleid võib muuta ka sisselogimata kasutaja. Seetõttu tuleb toimetajatel jälgida tihti suurel hulgal muudatusi ning selged resümeed hõlbustavad seda tegevust.
 8. Ära väljenda algupäraseid mõtteid või uurimustulemusi! Vikipeedia ülesanne on usaldusväärsetele kolmandatele allikatele tugineva informatsiooni vahendamine. Vaata ka Mida Vikipeedia ei ole.
 9. Allkirjasta arutelu! Kirjuta alla arutelulehtedel (kasutades nuppu või kirjutades ~~~~, tekib lehe salvestamisel selle asemele sinu kasutajanimi ning kuupäev ja kellaaeg), kuid ära tee seda artiklites.
 10. Kasuta eelvaatenuppu! Paranda kogemata sisse lipsanud vead enne salvestamist.
 11. Ära takerdu reeglitesse! Kui Sa soovid artiklisse olulist informatsiooni lisada, siis tee seda. Kui aga keegi teab, et on olemas väljakujunenud ja mõistlikum viis millegi tegemiseks, siis usu seda inimest.
 12. Tee julgelt parandusi! Ära karda teha artiklitesse parandusi ja täiendusi, see on ju viki! Julgusta ka teisi, sealhulgas neid, kes Sinuga nõus ei ole, olema julged.

Vaata kaRedigeeri

🔥 Top keywords: Vikipeedia:EsilehtEri:OtsimineTõnu AavEri:Viimased muudatusedCarles PuigdemontMart VõrklaevEstonia katastroofKategooria:Eesti näitlejadKategooria:Eesti kirjanikudNicole Aunapu MannEestiHüpoteesZone MediaEesti kirjanike loendSELLi mängudTartu rahuKategooria:Saturni kuudValdar ParveJaan TootsKatri RaikBrigitte Susanne HuntPeep KalaPille MinevKaja KallasKeemiliste elementide loendCarl Robert JakobsonTiina MälbergIrja Aav27. septemberMägi-KarabahhEsimene maailmasõdaKategooria:Eesti sõudjadLauri AavKategooria:Eesti heliloojadKategooria:Eesti ajakirjanikudMurel AavKarl SuurTallinna Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kirikSaksamaa linnade loendEesti näitlejate loendItaalia linnade loendPrantsuse kirjanike loendIndiaanlasedPäikesesüsteemÜllar SaaremäeEesti tähestikRoomet LeigerEstonia (laev 1980)Surnud 4. novembrilAndragoogikaLydia KoidulaEkvaatorAivo PetersonPäikeKategooria:Inglismaa linnadEesti kunstnike loendKategooria:Hiiumaa valla küladKategooria:Austria jõedKalevipoegEsilehtKategooria:Eesti maalikunstnikudMarek KalmusGeograafilised koordinaadidMihklipäevRiisikasKaliningradTorgu KuningriikTeine maailmasõdaEesti linnadGoogleLeeduSuveaegKarl Robert SaaremäeSkandinaaviaKategooria:Ameerika Ühendriikide osariigidFrangi riikKategooria:Slovakkia jõedKaarel OjaKategooria:Eesti seenedMaaKategooria:IndiaanlasedHarilik kukeseenVesiVabadussõdaKategooria:Eesti lauljadKategooria:Eesti jalgpalluridEesti poliitikute loendRehepapp (Kivirähk)Euroopa LiitSeenedEesti LotoKristina PärtelpoegEesti ajaluguSoome linnade loendPrantsusmaa linnade loendKategooria:Pärnu maakonna küladVenemaaSaturnVana-Kreeka