Soodsas seisundis

Soodsas seisundis (inglise least concern, lühendatult LC) on üks Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) kaitsestaatuse kategooriatest, mis määratakse elusolevale taksonile, mille ökoloogilist seisukorda on hinnatud ning mis ei kvalifitseeru ühegi muu kategooria alla[1]. Teisisõnu pole soodsas seisundis liigid ei hävinud ega ohustatud. Nende hulka kuuluvad paljud tavalised liigid[2], näiteks kaljutuvi, harilik kadakas, koduhiir ja inimene.

Liiki ei saa tunnistada soodsas seisundis olevaks, kui tema arvukust ja seisundit ei ole hinnatud. Vaja on adekvaatset infot, et hinnata otseselt või kaudselt liigi väljasuremisriski selle leviku ja arvukuse põhjal.

Soodsas seisundis olevaks on 2023. aasta seisuga kuulutatud 77 491 taksonit. Sellesse kategooriasse kuulub 48642 loomaliiki ja 531 alamliiki, samuti 54 alampopulatsiooni; 28638 taimeliiki koos 531 alamliigi ja varieteediga ja 211 seeneliiki.[3] Soodsas seisundis ei ole ühtki protisti, samas on IUCN hinnanud vaid nelja nendesse riikidesse kuuluva liigi seisukorda[viide?]. Inimene tunnistati ametlikult soodsas seisundis olevaks 2008. aastal.

Viitedmuuda

🔥 Top keywords: Vikipeedia:EsilehtEri:OtsimineEri:Viimased muudatusedFacebookAndresepäevCarles PuigdemontLauri PedajaKategooria:Eesti näitlejadKategooria:Eesti vaimulikudEesti kunstnike loendHenry KissingerEestiNapoleon IEesti kirjanike loendKategooria:Eesti maletajadVaimulike nimetuste loendKategooria:Eesti kirjanikudKategooria:Eesti vaimulike loendidKategooria:Austraalia lauljadEesti ajaloolaste loendKategooria:VaimulikudMaian KärmasKeemiliste elementide loendMuhu valdÜksinda kodusKategooria:Austria kirjanikudEvi TihemetsKategooria:Eesti luteri vaimulikudAdventKaja KallasMarie AntoinetteHerman SimmKategooria:Eesti lauljadKategooria:Tšehhi linnadMandariinpartKategooria:Hiiumaa valla küladPuhkpillide loendKategooria:Eesti heliloojadKategooria:Eesti maalikunstnikudHobuneKategooria:Lääne-Viru maakonna järvedEesti näitlejate loendKategooria:Eesti ooperilauljad30. novemberKalade loendEsilehtEuroopa riigidToksiline maskuliinsusKategooria:Eesti klaasikunstnikudIncelKategooria:Eesti ajakirjanikudEesti linnadJõuludMeelis LaoKategooria:Eesti ajaloolasedKategooria:Saaremaa valla küladKategooria:Eesti katoliku vaimulikudPrantsusmaa linnade loendIn memoriam 2023Lydia KoidulaEesti ajaluguSEB PankTaimede loendRaivo VokkVabadussõdaVoldemar PansoKalevipoegAmeerika ÜhendriigidPäkapikkKonstantin PätsTeine maailmasõdaKategooria:Eesti luuletajadVikipeedia:Tallinna Ülikool/ÜldbioloogiaEesti tähestikKategooria:Eesti spordiajakirjanikudOlümpose jumaladJumalate loendSaksamaa linnade loendPiret KaldaHiina astroloogiaTalvesõdaAmeerika Ühendriikide linnade loendRehepapp (Kivirähk)Kategooria:Eesti kunstnikudVikipeediate loendMandeltuumVenemaaTallinna asumidTuleraudRiho SibulSoomeVana-EgiptusItaalia linnade loendVenemaa linnade loendHando RunnelMihkel KärmasEesti poliitikute loendEuroopa Julgeoleku- ja KoostööorganisatsioonKategooria:Eesti õigeusu vaimulikud